Heuristic based clearance-markdown optimization for a fast fashion retailer
Bir hızlı moda perakendecisi için sezgisel tabanlı indirim eniyilemesi
- Tez No: 467551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM ÇANAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Industrial and Industrial Engineering, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hazır giyim perakendesinde ana hedef kısa satış sezonunda mümkün olan en iyi geliri elde etmektir. Perakendeciler bu amaca ulaşmak için talepteki belirsizliklerle baş etmek zorundadırlar. Belirsizliklerin üstesinden gelebilmenin en önemli aracı genellikle fiyat indirimleri ve kampanyalardır. Mağazacılık planlayıcıları genel olarak fiyat indirim kararlarını sezgisel deneyimlerine dayanarak verirler. Bu tezin amacı, planlayıcıların, indirim döneminde hangi ürünler için ne zaman ve ne kadar indirim uygulayacaklarına karar vermelerine yardımcı olacak pratik ve en iyiye yakın bir çözüm bulmaktır. Bu çalışmada, indirimlerin zamanlaması ve miktarını belirleyen bir karar destek sistemi sunulmaktadır. Bir tahmin modeli kurulmuş ve her bir SKU için ne zaman indirim yapılacağına ve bu indirimin hangi fiyat ile yapılacağına dinamik programlama ile karar veren bir eniyileme algoritması önerilmektedir. Önerilen model, Türkiye'de saygın bir moda perakendecisinin verileri üzerinde tatbik edilerek sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In apparel retail business, the main objective is to gain the best possible revenue in short selling season. Retailers have to cope with many uncertainties to achieve this objective. The most important tool to overcome the uncertainties is usually price discounts and campaigns. Merchandising planners generally apply price discounts based on their experience intuitively. The aim of this thesis is finding a practically applicable and good solution to help managers to decide what time and to which products to apply mark-downs in clearance period. In this study, a decision support system which decides the timing and amounts of discounts is derived. A forecasting model and a dynamic pricing methodology is proposed which decides when to make discounts and which price to be used for each individual SKU's under uncertainties. The proposed model is applied to a reputable fashion retailer's historical data and results are evaluated.