Senkopasyonun rolü, dönüşümleri ve varyantları: Senkopasyon algısının pedagojisi ve başta caz alanı olmak üzere çeşitli uygulamalarda senkop kullanımı
The role of syncopation, transformation and variants: pedagogics perception of syncopation and parti̇cularly in jazz fi̇eld the use of syncopati̇on i̇n vari̇ous workshops
- Tez No: 467565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Müzikte; senkopasyon kullanımı ile ritmik, melodik ve armonik çeşitlilik elde edilmiştir. Günümüz müzik türlerinde senkopasyon kullanımı oldukça yaygındır. Ne var ki, özellikle caz literatüründe senkopasyonu etraflıca ele alan; pedagojik boyutlarının üzerine geliştirilecek yöntemleri başka müzik türleri, kültürleri ve uygulamalarıyla karşılaştırmalı biçimde ortaya koyan, oylumlu kaynaklara halen ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın böylesi bir edinimin ilk nüvelerini vermesi amaçlanmıştır. Proje Kapsamında; ritim becerilerini ilerletmek isteyen müzisyenlerin, senkopasyon ile ilgili bilgilerini geliştirebilecekleri kaynaklar, metotlar ve temsili yapıtlar incelenmiştir. Meselenin odağında zaman tasarımı ve icrada temporal ögelere koşut inceliklerin senkopasyon aracılığıyla nasıl çeşitlendirilebilecekleri; daha zengin ve kimlikli bir performansın senkopasyonun hangi boyutlarıyla biçimlendirile geldiği analitik yöntemlerle yansıtılmaya çalışılacaktır. Bu yolda farklı tür ve repertuvarlara kısaca değinilecek, örneğin; bir Latin Amerika geleneksel müziğindeki senkopasyonla cazdaki veya klasik müzikteki ritmik yapı ve senkopasyon kullanımı arasındaki farklılıklara işaret edilecektir. Öte yandan, çalışmanın odağındaki tür caz müziği olduğundan, bu türdeki kullanımlarının — gerek kompozisyonda, gerekse de icra edilen doğaçlamalarında — zamansal tasarımın temel yapı taşı olduğu bilgisiyle, bu alandaki uygulamalara daha geniş yer verilecektir. Müzik teknolojileri alanının olanaklarından yararlanarak, senkopasyon algoritmalarının karşılaştırılması ve bir kuantizasyon tablosunun çıkarılması, işlevsel modeller önerilmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın sonucunda senkopsyonların müziğin içerisinde nasıl bir rol oynadığı; açıklamalı anlatım yöntemleri, örneklendirme biçimleri ve modellemeler ile senkopasyon kullanımının birbirinden ayıran özellikleri açıklanmıştır. Müzik öğrencileri ve eğitmenleri için senkopasyonun zaman, ritim, melodi, armoni, tempo ve zaman hissi ile olan ilişkisi karşılaştırılmış ve senkopasyonların icrasında kolaylıklar öneren yöntemlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The varieties of rhythmic, melodic and harmonic has been obtained with the usage of syncopation in music. Nowadays it's quite common to use of syncopation in the varieties of music. But especially in the literature of jazz there is still necessary voluminous sources which handle with syncopation in a great detail and will be improved the other kinds of music styles, cultures and workshops that put forward comparatively on pedagogic techniques. It's going to be aimed the first achievement of this study. It has been studied on sources, methods and representative Works that will improve their skills about syncopation for musicians who want to improve their rhythmical skills in the Project. It's going to be managed to show the techniques of analytical which dimensions will be formed the performance of syncopation with richer and more pronounced how to diversify the execution of parallel refinements by means of syncopation in the focus of matter. In this way, different varieties and repertoires are going to be mentioned briefly for instance it's going to be pointed out the differences between rhythmical structure of classical music or jazz and the usage of syncopation in a traditional Latin-America music. Furthermore, it's going to be allowed for these workshops widely with the knowledge of a basic structure of temporal design both composition and improvisation which are performed in order that the focus of the workshop is jazz music. It's going to be aimed to suggest functional models being taken out a quantization table and comparing and comparing syncopation algorithms by using the opportunities of music technology. The result of the workshop, it has been mentioned the qualities of syncopation usage with the expositional techniques, sampling methods and models how to act syncopations in music. Syncopation has been compared with time, rhythm, melody, harmony, beat and the sensation of time for students and teachers and it has been reached techniques which suggest to act in syncopation.