Ritmik yapıyı takip eden müzikal eşlik algoritması
Musical accompaniment algorithm with beat tracking
- Tez No: 467566
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN DENEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Müzik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile insanların müzik üretme ve icra etme biçimleri de doğru orantılı biçimde şekillenmektedir. İnsan ve bilgisayar etkileşimli tasarım ve uygulamalar her alanda olduğu gibi müzik icrası konusunda da her geçen gün ilerleme kaydetmeye devam etmektedir. Bu doğrultuda geleneksel müzik icra yöntemlerinin bilgisayarlar ile buluşması, ses teknolojileri alanında birçok yeni araştırma konusu sunmaktadır. Bilgisayar etkileşimli müzikal eşlik sistemleri de bu alanda gelişmekte olan önemli konulardan biridir. Bu yüksek lisans tezinde, ritim takip algoritmalarından faydalanılarak, ritmik yapılar üzerine eşlik müziği üretme süreci konusunda bir çalışma hazırlanmıştır. Çalışma dahilinde, ritmik yapıların takibi sonucu elde edilen verileri kullanarak eş zamanlı melodik yapılar üretebilen, etkileşimli bir eşlik sistemi tasarlanmıştır. Ritim icrasını temel alan bu tasarımda, sistemi kullanacak icracıya, müzikal eşlik için gam, ton, enstrüman tınısı, melodi uzunluğu gibi çeşitli müzikal değişkenleri belirleyebileceği bir kullanıcı ara yüzü sunulması planlanmıştır. Odaklandığı konu bakımından bu çalışmanın, müzik, performans, doğaçlama ve programlama gibi alanların kesiştiği, disiplinler arası bir araştırma olduğu söylenebilir. Bu çalışma, ritim icrasına müzikal anlamda daha özgür bir performans alanı sağlarken, aynı zamanda deneysel bir müzik platformu oluşturarak yeni ve yaratıcı bir müzik üretme süreci ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the favor of technological improvements, there have been great progress in fields of music production, musical performance technics and real-time musical analysis. Human-computer interaction applications are getting more popular in live musical performances. Thus, the connection between traditional musical performance technics and generative computer music applications provides some research opportunities at the intersection of these areas. In this master's thesis, a study has been designed to create a responsive, adaptive and generative music production process by automatically extracting rhythmic structure information from live performances. For musical analysis this study specifically uses beat tracking algorithms. The rhythmical structure data of the live performance is used for generating adaptive and repetitive musical sequences. In addition, a simple clean user interface is designed for the performer to be able to chose tone, octave, sequence length and instrument data for the accompanying music. The user interface has been planned to be used for music production and also in live performances. The goal of this study is to create a new and experimental music production process and to create more freedom in live music performances.