Comparison of waste degradation and microbial community profiles during composting of yard waste, kitchen waste and cow manure
Bahçe atıkları, mutfak atıkları ve inek dışkısının kompostlaştırılmasında atık azalımının ve mikrobiyal komünite profillerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 467580
  2. Yazar: ELİF IRMAK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Etkili ve düşük maaliyetli bir yöntem olan kompostlaştırma hayvan dışkısı, biyobozunur belediye atıkları, hasat artıkları, gıda üretim atıklarının toprak düzenleyici ve gübre olarak kullanılabilen değerli bir kaynağa dönüştürülebilmesine olanak sağlamaktadır. Set1 (Y, K, YKM) ve Set2 (YK, YM, KM) adlı deney setlerinde nem içeriği talaş yardımıyla %55±5 değerine ayarlanmıştır. Analitik metodlar, nihai ürünlerin toprak iyileştirici olarak kullanılabilirliği açısından yönetmelikler ile karşılaştırmak ve işlem verimliliğini kontrol etmek için uygulanmıştır. Buna ek olarak, tüm sistemlerde termofilik aşamadaki bakteri kompozisyonları, yeni nesil dizileme kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, tüm kompost sistemlerinde, elektriksel iletkenlik, nihai C / N oranı ve uçucu katı madde içeriği yönetmeliklerin sınır değerlerini karşılamıştır. Y ve YKM kompostlarındaki pH'ların düzenlemelerde belirtilen 5.5 ila 8.5 aralığında olduğu bulunmuştur. Nihai nem içeriği, yönetmeliklerde belirlenen sınırlardan daha yüksek (
Özet (Çeviri)
Composting process is an effective low-cost method that converts organic waste including animal manures, municipal biosolids, crop residues, food processing wastes to a valuable resource which can be used as fertilizer and soil conditioner. In this study, two experimental sets named Set1 (Y, K, YKM) and Set2 (YK, YM, KM) were carried out, where the moisture content was adjusted to 55±5 % with the aid of sawdust. Analytical methods were applied to compare the quality of the end products with regulatory requirements to use as soil amendments and to control the process efficiency. Additionally, the bacterial community compositions at thermophilic stage were analyzed using next generation sequencing. Final C/N ratio, volatile solids content, electrical conductivity of all composting systems met with regulatory limitations. The pH in Y and YKM composts were found to be in the range of 5.5 to 8.5 stated in the regulations. Final moisture content was found higher than regulatory limits (