Effects of operational parameters on methane production and microbial community dynamics in anaerobic digesters fed with cow manure and barley
İnek dışkısı ve arpa ile beslenen oksijensiz çürütücülerde işletme koşullarının metan üretimi ve mikrobiyal komünite dinamikleri üzerinde etkileri
  1. Tez No: 467581
  2. Yazar: BİLGESU TUTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, havasız kesikli testlerde, sıcaklığın (mezofilik ve termofilik), inokulumun substrata (I/S) oranlarının ve farklı inokulumların metan üretimi ve mikrobiyal topluluk profilleri üzerine etkileri araştırılmıştır. En yüksek metan verimi (278±12 mL CH4/g VS), destekleyici inokül olarak anaerobik aşı çamuru ve inek rumen sıvısı içeren, mezofilik sıcaklıkta ve I/S oranı 1/2 olarak işletilen çürütücüde bulunmuştur. Bir sonraki en yüksek metan verimi, aynı I/S oranına sahip, anaerobik aşı çamuruyla aşılanmış, termofilik çürütücüde (259±12 mL CH4/g VS) elde edilmiştir. Firmicutes, Bacteroidetes ve Proteobacteria, tüm setler için üç ana bakteri şubesidir. Hidrojenotrofik metanojenlerin göreceli oranları asetotrofik metanojenlerinkinden daha fazla olduğu için tüm çürütücülerde hidrojenotrofik metanojenez tercih edilmiştir. Sadece anaerobik aşı çamuru ile inoküle edilen çürütücü sistemlerinde en baskın metanojenik arke, Methanobacterium sp. iken; rumen sıvısı içeren çürütücülerde Methanobrevibacter spp.'di. Bakteri ve arkenin toplam 16S rDNA kopya sayısı, tüm reaktörlerde zamanla azalmıştır. Sonuçlar, termofilik anaerobik çürütücülerde ekstra enerji girişi yerine farklı inokulumların kombinasyonu ile metan veriminin geliştirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of temperature (mesophilic vs. thermophilic), inoculum to substrate (I:S) ratios and different types of inoculums on methane production and microbial community profiles were investigated in anaerobic batch tests. The highest specific methane yield (278±12 mL CH4/g VS) was found in the digester containing anaerobic seed sludge and cow rumen fluid as supportive inocula which was operated with an I:S ratio of 1:2 at mesophilic temperature, followed by the thermophilic digester (259±12 mL CH4/g VS ) inoculated only with anaerobic seed sludge with the same I:S ratio. The phylum Firmicutes, Bacteroidetes and Proteobacteria were major bacterial phyla for all sets. Hydrogenotrophic methanogenesis was favored in all digesters as the relative abundance of hydrogenotrophic methanogens was higher than that of acetotrophic methanogens. The most dominant methanogenic Archaea was Methanobacterium sp. in the digesters inoculated only with anaerobic seed sludge; whereas, Methanobrevibacter spp. dominated the digesters contained the rumen fluid. The total 16S rDNA copy number of bacteria and Archaea decreased in time for all digesters The results show that the methane yield can be improved with the combination of different types of inocula instead of additional energy input in thermophilic anaerobic digesters.