From riverscape to energyscape: Constructing the space of hydroelectricity production in the İki̇zdere river valley, Turkey
Nehir alanından enerji alanına: İkizdere vadisi'nde hidroelektrik üretim mekanının sosyal inşası
  1. Tez No: 467579
  2. Yazar: AYŞEN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Coğrafya, Enerji, Anthropology, Geography, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu tez, ilgili tüm tarafların süreçler, ilişkiler ve uygulamalar vasıtasıyla İkizdere Vadisi'nde hidroelektrik üretim mekanını inşa etmesini, devam etmesini sağlamasını ve buna karşı koymasını incelemektedir. Bu çalışma, vadideki küçük-boyutlu hidroelektrik üretiminin gelişimini 1950'li yıllarda kurulan ilk hidroelektrik santral İkizdere HES'den başlayarak izlemekte ve 2003 yılında başlatılan“sürdürülebilir hidroelektrik”üretim programına odaklanmaktadır. Tez, programın ulusal düzeyde nasıl ortaya çıktığını ve özel firmalara ait hidroelektrik santrallerinin gelişi ile İkizdere Vadisi'nde nasıl gerçekleştiğini araştırmıştır. Aynı zamanda, halkın hidroelektrik üretimine karşı bir zamanlar olumlu olan bakışının bozulmasına yeni hidroelektrik santrallerin nasıl iştirak ettiklerini açıklamaya çalışmıştır. Ayrıca bu çalışma, hidroelektrik üretiminin gelişimini daha iyi anlamak ve vadideki çevresel ve sosyal sonuçların gerçek boyutlarını göstermek için su-elektrik bağına odaklanmıştır. Tez, çoklu-alan çalışmasını karma yöntem tasarımı ile entegre eden disiplinlerarası bir araştırma yöntemi uygulamıştır. Lefebvre'nin mekanın üretimi teorisini üretim ilişkileri ve altyapı kavramlarıyla birlikte süreçlerin ve ilişkilerin analizinde kullanmıştır. Ayrıca sürdürülebilir hidroelektrik üretim programını inşa eden politikaların, yasal altyapının, düzenlemelerin ve uygulamaların incelenmesinde postyapısalcı yaklaşımdan yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the processes, relations, and practices by which all the involved parties construct, sustain and contest the space of hydroelectricity production in the İkizdere River Valley, Turkey. Beginning with the first hydroelectricity plant built in 1950s, the İkizdere HES, the study traces historical small-scale hydroelectricity development in the valley, and then focuses on“the sustainable development”of hydroelectricity program launched in 2003. The thesis explores how the program came about on the national scale and materialized on the İkizdere River Valley with the emergence of five private hydroelectricity plants. It also seeks to explain how the emerging hydroelectricity plants have contributed to the deterioration of the once-positive local perception toward hydroelectricity production. Moreover, this thesis focuses on the water-electricity nexus in order to better understand the hydroelectricity development and to demonstrate the real scale of its environmental and social consequences in the valley. The thesis follows an interdisciplinary methodology, integrating multi-sited fieldwork with a mixed-method design. It employs Lefebvre's the theory of space together with the concepts of relations of production and infrastructure in analyzing the processes and relations. In addition, the thesis uses a post-structuralist approach in examining the policies, regulations, and practices constituting hydroelectricity development program.