Borsa istanbul (BİST)'de işlem gören bilişim sektörü şirketlerinin finansal performanslarına dayalı dinamik etkinlik analizi
Analysis of dynamic efficiency based on financial performances of information sector companies which are treated in istanbul stock exchange (ISE)
- Tez No: 467588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, tüm endüstrilere kaldıraç etkisi yaratarak ekonomik kalkınmada kilit rol oynayan bilişim sektöründe finansal performansa dayalı etkinlik ölçümü ve değerlendirmesinin yapılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın kapsamını BİST bilişim endeksinde yer alan şirketler oluşturmaktadır. Söz konusu etkinlik ölçümü ve değerlendirilmesinde Veri Zarflama Analizi, Pencere Analizi ve Malmquist TFV Endeksi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Analiz için en uygun girdi-çıktı kümesi belirlenirken işletme performanslarının değerlendirilmesinde genel kabul görmüş finansal oranların seçilmesine dikkat edilmiştir. Bu doğrultuda girdi kümesi değişkenlerini Cari Oran, Ortalama Tahsil Süresi, Stok Devir Hızı oluştururken; çıktı kümesi değişkenlerini ise Özsermaye Karlılığı (ROE) ve Aktif Karlılık Oranı (ROA) oluşturmaktadır. Bu oranlar bilgi teknolojileri ve hizmetleri sektöründe global bir kuruluş olan Bureau van Dijk'in Orbis veritabanından elde edilmiştir. Analizler için EMS(Efficiency Measurement System) v1.3 ve DEAP v2.1 paket programları kullanılmıştır. Bu çalışmada uygulanan etkinlik ölçümüyle söz konusu şirketlerin zaman içerisindeki performans trendinin ortaya konulması, etkinlik düzeylerinin yıllar itibariyle değişiminin gözlenebilmesi ve etkin olmayan şirketlerin etkin konuma gelebilmeleri için gerekli önerilerin sunulmasının sektörel açıdan yol gösterici bir araç olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin bilişim sektörü etkinliğindeki konumunda olumlu bir gelişme kaydedebileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to measure and evaluate the efficiency based on financial performance in the information sector, which plays a key role in economic development by making leverage effect on all industries. In this context, the scope of the study is formed by the companies included in the ISE information index. Data Envelopment Analysis, Window Analysis and Malmquist TFP Index methods were used in the measurement and evaluation of the relevant efficiency. While determining the most appropriate set of input-output cluster for the analysis, generally accepted financial ratios have been chosen in evaluating business performances. In this framework, while the input set consist of Current Ratio, Average Collection Period and Stock Turnover, the output set includes Return on Equity (ROE) and Return on Assets (ROA). These ratios were obtained from Orbis database of Bureau van Dijk, which is a global organization in the information technology and services sector. EMS (Efficiency Measurement System) v1.3 and DEAP v2.1 package programs were used for analysis. In this study, it is considered that revealing the performance trend of the companies with the efficiency measurement applied, observing the change of efficiency level by years and presentation of suggestions which is necessary for ineffective companies to become effective can be a guide from sectoral standpoint. Therefore, we hope that Turkey will be able to make a positive development in the information sector efficiency.