Navier stokes zaman rahatlatma modeli ve sonlu elemanlar çözümü üzerine
On navier-stokes time relaxation model and its finite element solution
  1. Tez No: 467587
  2. Yazar: BÜLENT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN RAŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada u' , u nun diferansiyel filtresi olma üzere Navier-Stokes denklemlerine“κ|u-u'|(u-u')”terimi eklenerek elde edilen zaman rahatlatma modeli ele alınmıştır. Backward Euler (BE) ve Backward Diferansiyel Formül-Adams Bashforth 2 (BDF2-AB2) metotları kullanılarak modelin nümerik çözümleri için iki farklı algoritma verilmiştir. Bu algoritmaların sonlu elemanlar metodu kullanılarak elde edilen yaklaşık çözümlerinin koşulsuz kararlı oldukları ispatlanmıştır. Nümerik olarak yakınsamanın olmadığı bir örnekte zaman rahatlatma terimi eklenmesi ile elde edilen sonuçların BDF2-AB2 algoritması için iyi olduğu gösterilmiştir. İkinci olarak NSE için ikinci mertebe zaman adımlı sonlu elemanlar BDF2-AB2 metodu tanımlanmıştır. Metodun koşulsuz kararlı ve mertebenin 2 olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca NSE nin BDF2-AB2 ile elde edilen sonuçlar beklenildiği gibi 2. mertebe olmuştur. Hesaplamalar FreeFem++ programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, we first introduce a nonlinear time relaxation model which consist of adding a term“κ|u-u'|(u-u')”to the Navier-Stokes equations (NSE). Where u' is a differential filter u. It is given two algorithm depends on Backward Euler and Backward Differentiation formula-Adams Bashforth 2 (BDF2-AB2) to solve numerical the model. We prove the stability of the finite element solutions obtained by the algorithms. It is shown that the results than NSE. Secondly, we consider a second order time stepping finite element BDF2-AB2 method for the NSE. We prove that the method is unconditionally stable and second order which is overlapped the theoritical results. Numerical experiments is done by using FreeFem++