Kromun sulu ortamda türlendirilmesi ve katı faz ile zenginleştirilmesi
Speciation of chromium in aqueous medium and enrichment with solid phase
  1. Tez No: 467596
  2. Yazar: BURCU KABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KENDÜZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, Cr(III) ve Cr(VI), Amberlite CG-120 adsorbanı içeren bir kolonda zenginleştirilme şartları araştırıldı. Tayin basamağında alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntem kullanıldı. Zenginleştirme şartlarını belirlemek için, pH, geri alma çözeltisinin türü, derişimi, hacmi ve akış hızı, örnek çözeltisinin hacmi ve akış hızı, adsorban miktarı araştırıldı. Belirlenen şartlarda Cr(III) kolonda tutunurken, Cr(VI) kolonda tutunmamıştır. Cr(VI), Cr(III)'e indirgendikten sonra toplam krom olarak tayin edilmiştir. Cr(VI) derişimi farktan hesaplanmıştır. Zenginleştirme yönteminin gerçek örneklere uygulanabilirliğini göstermek amacıyla girişim oluşturabilecek bazı türlerin geri kazanma verimine etkileri de araştırıldı. Analiz basamağında duyarlılığı artırmak için yarıklı kuvars boru denenmiştir. Ancak yarıklı kuvars boru kullanıldığında duyarlılık artışı gözlenmemiştir. Önerilen yöntem ticari içme suyu örneğinde Cr(III), Cr(VI) ve toplam kromun tayini için uygulanmıştır. Yöntemin doğruluğu standart referans madde analiz edilerek kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the determination and preconcentration of Cr(III) and Cr(VI) in a column containing Amberlite CG-120 adsorbent were investigated in detail. A flame atomic absorption spectrometric method was used in the determination step. To optimize the preconcentration conditions, type, concentration, volume and flow rate of the recovery solution, volume and flow rate of the sample solution, the amount of adsorbent and pH,of the solutions were investigated. In the column, Cr(III) was retained while Cr(VI) was not retained under the optimun conditions, Afterwards, Cr(VI) was reduced to Cr(III) and then determined as total chromium. The Cr(VI) concentration was calculated by differences between total chromium and Cr(III) values. Moreover, the interference effects of some elements on chromium determination were also investigated to show the application of the methods to real samples. In order to increase the sensitivity in the analysis step, slotted quartz tube was investigated as well. However, no increase in sensitivity was observed when it was used. The proposed method was applied to commercial drinking water to determine Cr(III), Cr(VI) and total chromium. The accuracy of the method was also checked by analyzing the standard reference material.