Artificial recharge simulation basen on anisotropy evaluation from interwell connectivity
Yapay beslenim simulasyonu için kuyular arası bağlantısallıktan elde edilen anisotropi değerlendirmesi
- Tez No: 467595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Birleşik Arap Emirliklerinde yer alan Liwa akiferinin yapay beslenme simulasyonu için iki farklı heterojen araştırmasını ortaya koyar. Yapay beslenme çalışmasının bir parçası olacak olan modelleme için heterojenlik araştırması gereklidir. Çalışma bölgesinde gerçekleştirilen kapsamlı pompa testlerinden elde edilen kısa dönem ve uzun dönem datasetleri karakterize edilmiştir. Kuyular arasındaki bağlılık çalışması kısa dönem pompa testlerinden elde edilen düşüm verileri ile yapılmıştır. Bununla ilgili olarak, heterojen anisotropik ortamı detaylı incelemek için kuyular arası bağlılık ölçübirimine dayanan interpolasyon yöntemi geliştirilip kullanılmıştır. Dolayısıyla, yerel bağlılık ölçübiriminin uzaysal analizi ile anisotropi elde edilmiştir. Geliştirilen yöntemin hassaslıkları analizlerdeki sınırlamalar çalışılarak anlaşılmıştır Muhtemel yüksek bağlılık gösterebilecek uzaysal gruplanmalar, litolojik özellik olan tanecik boyutunun araştırılması ile çalışılmıştır. Öte yandan, uzun dönem düşüm verilerinin yönelimi büyük ölçekte heterojenlik göstergesi olarak araştırılmıştır. Geniş çaplı kuyu varlığının etkisi, ortamın hidrolik özelliklerinin değişimi açısından incelenmiştir. Bu tip heterojenlik, uzun dönem düşüm verilerinin alışılmamış artış gösteren geç zaman türevinin analitik analizler sonucu ile açıklanmıştır. Büyük ölçekte olan heterojenliğin sınırları belirlenmiştir. Elde edilen iki tip heterojenlik bulguları yapay beslenim durumunda test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study combines two different heterogeneity approach to the artificial recharge area in Liwa aquifer located in the United Arab Emirates. For the purpose of modelling that will be the part of the artificial recharge, heterogeneity study is essential. After extensive pumping tests carried out in the study area, datasets of short term and long term drawdown are characterized. Connectivity between the wells are studied with the help of short term drawdown dataset. A methodology is developed and utilized to evaluate the heterogeneous anisotropic media in detail based on the connectivity metrics proposed. Hence, the spatial analysis of local connectivity metrics is obtained as anisotropy. Constraints of the analysis are studied to understand the sensitivities of the developed methodology. Grain size as lithological properties is used to survey possible spatial grouping that may result in high connectivity. On the other hand, long term drawdown data trend is studied as large scale heterogeneity indicator. Effect of extensive wellbore presence is investigated in terms of the change in hydraulic property of the medium. For the long term dataset, analytical analysis for this type of heterogeneity is applied to the uncommon increasing trend of the late time derivative in drawdown curves. Boundaries of this large scale heterogeneity are determined. Findings of this two different approach to the dataset are tested on a simple artificial recharge case.