Hatay Dağdüzü ve çevresinin florası
Flora of Hatay Dağdüzü and environment
- Tez No: 467598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Hatay Dağdüzü köyü ve çevresinin florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı kareleme sistemine göre C6 karesinde yer almaktadır. Çalışma alanı Akdeniz Bölgesi'nde bulunmakta ve yükseltisi 1700 m'dir. Araştırma alanından 2014 – 2016 yılları arasında 500 bitki örneği toplanmış olup 71 familyaya ait 210 cins ve 308 tür tespit edilmiştir. İçerdikleri takson sayısına göre en büyük familyalar: Asteraceae (37 takson; % 12,01), Fabaceae (33 takson; % 10,71), Lamiaceae (29 takson; % 9,41), Poaceae (18 takson; % 5,84)'dir. İçerdikleri takson sayısına göre en büyük cinsler: Hypericum 7 takson, Ophrys 7 takson, Centaurea 5 takson, Euphorbia 5 takson, Trifolium 5 takson, Salvia 5 takson, Galium 5 taksondur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: Akdeniz bölge elementi 110 (% 35,71), Avrupa-Sibirya bölge elementi 16 (% 5,19), İran-Turan bölge elementi 13 (% 4,22), çok bölgeli ve ya bilinmeyen 169 (% 54,87) taksondur. Endemiklerin toplam sayısı 8 olup endemizm oranı % 2,67'dur. Endemik ve nadir toplam 12 taksonun tehlike kategorilerine göre dağılımları ise şöyledir: 9 takson VU (zarar görebilir), 3 takson LR (az endişe). Familyaların dağılımı ve fitocoğrafik bölgelere göre dağılım, Hatay'da yapılan diğer flora çalışmalarıyla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora of Hatay Dağdüzü village and its surroundings. The study area is located at the C6 grid according to the gridsystem used in the Flora of Turkey. The study area is located in the Mediterranean Region and the elevation is 1.700 m. As a result of the examination of 500 plant specimens collected from the research area, between 2014-2016, 308 species belong to 71 families and 210 genera were determined. The largest families according to taxa numbers are as follows: Asteraceae (37 taxa; % 12,01), Fabaceae (33 taxa; % 10.71), Lamiaceae (29 taxa; % 9,41), Poaceae (18 taxa; % 5,84). According to the number of taxa they contain, the biggest genera are: Hypericum with 7 taxa, Ophrys with 7 taxa, Centaurea with 5 taxa, Euphorbia with 5 taxa, Trifolium with 5 taxa, Salvia with 5 taxa, Galium with 5 taxa. The disturibution of plant taxa according to phytogeographical regions are as follows: The Mediterranean elements, 110 taxa (% 35,71), Euro-Siberian elements, 16 taxa (% 5,19), Irano-Turanian elements, 13 taxa (% 4,22), widespread and unkown, 169 taxa (% 54,87). The endemic taxa are 8 and the endemism rate is % 2,67. Conservation statues of 12 endemic and rare taxa are as follows: 9 taxa VU (vulnerable), 3 taxa LR (lower risk). Distribution of families and distribution by phytogeographical regions are similar to other flora studies in Hatay.