Gülnar yöresinde yetiştirilen elma genotiplerinin morfolojik, fenolojik, pomolojik ve moleküler tanımlanması
Morpohologi̇cal, phenologi̇cal, pomologi̇cal and molecular determi̇nati̇on of apple genotypes grow i̇n Gülnar regi̇on
  1. Tez No: 467599
  2. Yazar: ALİEKBER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN DURGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Mersin iline bağlı Gülnar ilçesinde yetiştirilen bazı elma genotiplerinin morfolojik, fenolojik, pomolojik ve moleküler özelliklerinin tespit edilmesi amacı ile 2010-2011 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada yörede yerel isimle adlandırılan Dalda 1.a, Dalda 1.b, Burnu Büzük, Kuşburnu, Beyaz Tarsus, Kırmızı Tarsus, Gün Elma, Hacel Elma, Ekin Elma, Gelin Elma, Tip 2, Starking Delicious ve Golden Delicious genotipleri materyal olarak değerlendirilmiştir. İncelenen 13 genotipten morfolojik, fenolojik ve pomolojik yönden farklı özellik gösteren genotiplerden Kuşburnu ve Dalda 1.a, moleküler incelemeler sonucunda %72 oran ile en benzer olduğu görülmüştür. Ayrıca Ekin Elma genotipinin yörede yetişen diğer genotiplere benzerlik oranının çok düşük olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Dalda 1.a, Dalda 1.b, Burnu Büzük, Kuşburnu, Beyaz Tarsus, Kırmızı Tarsus, Gün Elma, Hacel Elma, Ekin Elma, Gelin Elma, Tip 2 genotiplerinin birbirlerinde farklı oldukları ve birbirinin bazı özellikleri bakımından ıslah çalışmalarında değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the morphological, phenological, pomological and molecular properties of some apple genotypes grown in the Gülnar district of Mersin province in 2010 and 2011 growing periods.Local genotypes Dalda 1.a, Dalda 1.b, Burnu Büzük, Kuşburnu, Beyaz Tarsus, Kırmızı Tarsus, Gün Apple, Hacel Apple, Ekin Apple, Gelin Apple, Tip 2, Starking Delicious and Golden Delicious were evaluated as the material of the study.From the genotypes of 13 genotypes showing morphological, phenological and pomological features, it was found that Kuşburnu and Dalda 1.a was the most similar with 72% as a result of molecular examinations. In addition, it has been determined that the genotype of Ekin Apple is very similar to other genotypes grown in the region. According to the results of the analysis, it is observed that Dalda 1.a, Dalda 1.b, Burnu Büzük, Kuşburnu, Beyaz Tarsus, Kırmızı Tarsus, Gün Apple, Hacel Apple, Ekin Apple, Gelin Apple, Tip 2 genotypes are different from each other and in terms of some characteristics, Has come to the conclusion that it can be evaluated.