Periodic location routing problem: An application of mobile health services in rural areas
Periyodik yer seçimi ve rotalama problemi: Kırsal kesimlerde mobil sağlık hizmetleri uygulaması
- Tez No: 467620
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kırsal kesimlerde sağlanan sağlık hizmetlerinin yetersizliği bütün dünyada uzun süredir gözlemlenen önemli problemlerden birisidir. Bu problemi çözebilmek için önerilebilecek alternatif yollardan birisi kırsal kesimlere mobil sağlık hizmeti sağlamaktır ve bu kapsamda doktorlar köyleri gezmekte ve hastaları ziyaret etmektedir. Bu hizmet Türkiye'de 2010 yılından itibaren sağlanması zorunlu hale getirilmiştir ve Sağlık Bakanlığı uygulanması gereken bazı şartlar belirlemiştir. Bu gereksinimler köylere gerçekleştirilmesi gereken çoklu ziyaretler, alternatif ziyaret kuralları ve belirli köylere eşleştirilmiş doktorlar olarak sıralanabilir. Karakteristiklerine bakıldığında, problem Periyodik Yer Seçimi ve Rotalama Problemi (PYRP) konusu altında kategorize edilmiştir. PYRP literatüründeki çalışmaların çözüm yöntemlerinin ortak özelliği önceden alternatif çizelge kümesi oluşturmaları ve bunların arasından en iyisini sonuç olarak seçmeleridir. Bu yaklaşımın aksine, geliştirilen tam sayılı programlama modeli, kısıtları ile çizelgeleri belirlemekte, her doktoru planlama süresi boyunca aynı köylere atamakta ve belirlenmiş ziyaret kurallarına uymaktadır. Modelin performansı Burdur şehrine ait bir veri kümesi ile test edilmiştir. Sonuçlara göre önerilen model küçük ölçekli durumlarda kabul edilebilir sürelerde optimum sonucu bulabilmektedir, ancak büyük ölçekli durumlarda belirlenen zaman kısıtlarının sonunda oldukça büyük eniyilik aralıkları kalmaktadır. Bu nedenle daha kısa sürelerde kaliteli sonuçlar bulabilmek için“önce kümele, sonra rotala”temelli bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Sayısal deneylere göre, sezgisel yöntem ile çözüm sürelerinin önemli ölçüde iyileştirildiği ve optimum ya da optimuma yakın sonuçların elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lack of sufficient healthcare services in rural areas has been a considerable problem throughout the world for a long time. One of the alternative ways to address and solve this problem is providing mobile healthcare services in which the providers are traveling and visiting patients. These services have been obligatory in Turkey since 2010 and there are certain requirements that are enforced by Ministry of Health, such as having multiple routinized visits, having alternative visiting rules and dedicating doctors to specified villages. Based on the characteristics of this problem, it is categorized under Periodic Location Routing Problem (PLRP) literature. The common characteristic of the solution methodologies in the PLRP literature is to predefine a set of alternative schedules and select the best one among those. Unlike the other approaches that have been already studied, the developed integer programming model determines the schedules of the doctors via its constraints, dedicates each doctor to same villages through the planning horizon and satisfies certain visiting rules. The performance of the model is tested by utilizing the data set of Burdur. The proposed model is solved to optimality in reasonable times for the small instances; however, significant optimality gaps remain at the end of predefined time limits of the larger instances. In order to obtain prominent results in shorter durations, a“cluster first, route second”based heuristic algorithm is developed. Based on the computational experiments, it is observed that the solution times are significantly improved and optimal or near-optimal solutions are obtained with the heuristic approach.