Shelter site location under demand uncertainty: A chance-constrained multi-objective modeling framework
Rassal talep altında barınak alanı yer seçimi problemi: Olasılıksal kısıtlı çok amaçlı modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 467622
  2. Yazar: ÖMER BURAK KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. BAHAR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Barınaklar, evlerini kaybetmiş afetzedeler için konaklama ve gerekli servisleri alabilme imkanı sunduğundan, afet yardımında önemli rol oynamaktadır. Birçok potansiyel konum arasından bu barınakların açılacağı yerleşim noktalarının seçilmesi, uygulanabilirlik ve hakkaniyet ilkelerini temel alan uygun yöntemler aracılığıyla gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç herhangi bir afetin gerçekleşmesinden önce ele alındığından, barınaklara olan talebin değişkenliği göz önünde bulundurulması gereken önemli bir noktadır. Bu noktadan yola çıkılarak, barınak alanı yerlerinin talep değişkenliği altında belirlenmesi problemi ele alınmış ve talebi rassal bir parametre olarak kullanan, olasılıksal kısıtlı bir matematiksel model geliştirilmiştir. Bu model SOS2 tipi değişkenler kullanılarak doğrusallaştırılmış ve karışık tamsayılı doğrusal bir formülasyon elde edilmiştir. önerilen formülasyon kullanılarak, İstanbul iline ait veri kümeleri ile hesaplama çalışmaları yapılmıştır. Yapılan analizler, talep değişkenliğini göz önünde bulundurarak barınak alanı yer seçimi problemini ele almanın, deterministik bir formülasyona kıyasla oldukça farklı sonuçlara ortaya koyabileceğini ve dolayısıyla deterministik talep varsayımı altında çalışmanın problemi olması gerekenden daha fazla basite indirgeyebileceğini göstermiştir. Yapılan tüm bu analizler sırasında tek amaç fonksiyonlu modelin farklı niteliklere sahip birçok alternatif çözüm bulmaya yatkın olduğu görülmüştür. Bu nedenle, belirlenen ölçütlerde sadece baskın sonuçlar elde etmek için bu problemin çok amaçlı bir çerçevede ele alınmasına karar verilmiştir. Belirlenen kurulumlarda bütün verimli sonuçları bulabilmek için iki ve üç amaçlı modelleri çözebilecek epsilon-kısıt yöntemi tabanlı algoritmalar geliştirilmiştir. Bu problem için çok amaçlı modeller kullanıldığında, karar vericiler daha zengin bir şekilde bilgilendirilebilmekte ve baskın sonuçlar arasından durum şartlarına göre en uygun olanı belirleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Shelters have a very critical role in disaster relief since they provide accommodation and necessary services for the disaster victims who lost their homes. The selection of their locations among many candidate points is a task that should be carried out with a proper methodology that generates applicable and fairness-based plans. Since this selection process is done before the occurrence of disasters, it is important to take demand variability into account. Motivated by this, the problem of determining shelter site locations under demand uncertainty is addressed. In particular, a chance-constrained mathematical model that takes demand as a stochastic input is developed. By using a linearization approach that utilizes special ordered set of type 2 (SOS2) variables, a mixed-integer linear programming model is formulated. Using the proposed formulation, instances of the problem using data associated with Istanbul are solved. The results indicate that capturing uncertainty in the shelter site location problem by means of chance constraints may lead to solutions that are much different from those obtained from a deterministic setting. During these computational analysis, it is observed that the single-objective model is prone to generate many alternative solutions with different characteristics of important quality measures. Motivated by this, a multi-objective framework is developed for this problem in order to have a stronger modeling approach that generates only non-dominated solutions for the selected performance measures. The epsilon-constraint method is used for scalarization of the model. Bi-objective and 3-objective algorithms are presented for detecting all the efficient solutions of a given setting. Unlike the single-objective configuration, the decision makers could be supplied with much richer information by reporting many non-dominated solutions and allowing them to evaluate the trade-offs based on their preferences.