Muğla ve civarının karayosunu florası ve bu bitkilerdeki ağır metal birikiminin saptanması
- Tez No: 46764
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET YAYINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
6. O Z E T Bu çalışmada bitki materyalleri 1993 ve 1995 yılları arasında farklı mevsimlerde toplanmıştır. Araştırma bölgesinde yapılan flora çalışmaları sonucunda 21 familyaya ait, 57 genus, 137 takson saptanmıştır. En çok takson içeren familyalar : Pottiaceae 40 ( %29.19 ), Bryaceae 23 ( %16.78 ), Brachytheciaceae16 ( %11.67 ), Dicranaceae 9 ( %6.56 ) ve Hypnaceae 8 ( %5.83 )dir. En çok tür içeren cinsler ise : Bryum 20 ( %14.59 ), Barbula 11 ( %8.02 ), Tortula 10 ( %7.29 ), Grimmia 5 ( %3.64 ) ve Orthotrichum 5 ( %3.64 )dur. Bu taksonlardan 83 tanesi C11 karesi için yeni kayıt, 13 tanesi Türkiye için yeni kayıttır. Türkiye için yeni kayıtlar aşağıdaki gibidir : 1. Barbula enderesii Garov. 2. Barbula crocea ( Brid. ) Web. et Mohr. 3. Barbula homschuchiana Schultz. 4. Molendoa sendtneriana (B.S.G. ) Limpr. Laubm. 5. Tayloria serrata ( Hedw. ) B.S.G. 6. Pohlia atropurpurea ( Wahlenb. ) Lindb. 7. Bryum dunense Smith. & Whitehouse. 8. fi. affine ( Funck.) Brid. 9. fi. algovicum ( Sendtn. ) C. Muell. var. rutheanum ( Warnst. ) Crundv. 10. fi. pendulum ( Hornsch. ) Schimp. 11. fi. dixonii Card. 12. fi. archangelicum B.S.G. 13. Rhytîdiadelphus loreus ( Hedw. ) Warnst. Çalışmamızda Muğla ve civarında kurulmuş olan termik santrallerin etrafında yayılış gösteren bazı karayosunu türlerinde ağır metal kirliliğinin tesbiti ile ilgili kimyasal analizler yapılmıştır. Burada yayılış gösteren karayosunlarının ağır metal miktarlarının araştırılması bize o çevredeki kirliliğin boyutları hakkında kantitatif olarak bilgi vermektedir. Bu çalışmada Muğla - 121Yatağan ; Ören - Kemerköy / Yeniköy termik santrallerinden toplanan karayosunu örneklerinde ağır metallerden Pb, Cu, Ni, Cd ve Zn' nun birikim miktarları ile istasyonlara ve mevsimlere göre değişimleri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bölgede geniş yayılış gösteren bazı karayosun türlerinde ağır metal konsantrasyonlarının düzeyleri ; Tortula princeps, Bryum capillare de Ni > Zn > Cu > Pb > Cd, Funaria hygrometrica, Barbuta vineafis var. cylindrica' da Zn > Cu > Ni > Pb > Cd, Bartramia stricta, Rhyncostegium riparioides ve Leucodon sciuroides te Zn > Ni > Cu > Pb > Cd, Homalothecium sericeum' da Zn > Ni > Pb > Cu > Cd, Pleurochaeta squarrosa da Pb > Zn > Ni > Cu > Cd, Scorpiurium circinatum' da ise Pb > Zn > Cu > Ni > Cd sırasını takib etmektedir. 122
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this investigation, plant materials have been collected from the area in different periods between the years 1993 - 1995. The result of floristic studies in the study area 137 taxa, 57 genera belonging 21 families were determined. The families Pottiaceae, Bryaceae, Brachytheciaceae, Dicranaceae and Hypnaceae represent the highest number 40 (29.19 %), 23 (16.78 %), 16 (11.67 %), 9 (6.56 %) and 8 (5.83 %) respectively. The genera with the highest number species are Bryum 20 (14.59 %), Barbula 11 (8.02 %), Tortula 10 (7.29 %), Grimmia 5 (3.64 %) and Orthotrichum 5 (3.64 %). 13 of the 137 taxa are the new record for Turkey and 83 taxa are the new record for square C1 1. The new taxa records for Turkey as follows ; 1. Barbula enderesii Garov. 2. B. crocea ( Brid. ) Web. et Mohr. 3. S. hornschuchiana Schultz. 4. Molendoa sendtneriana ( B.S.G. ) Limpr. Laubm. 5. Tayloria serrata ( Hedw. ) B.S.G. 6. Pohlia atropurpurea ( Wahlenb.) Lindb. 7. Bryum dunense Smith &. Whitehouse. 8. B. affine ( Funck. ) Brid. 9. B. algovicum ( Sendtn.) C. Mueil var. rutheanum ( Warnst.) Crundv. 10. B. pendulum ( Hornsch.) Schimp. 11. B. dixonii Card. 12. B. archangelicum B.S.G. 13. Rhytidiadelphus loreus ( Hedw.) Warnst. In our study, the chemical analysis related to fixation of the heavy metal pollution in some mosses showing the distribution near by the thermic power stations where have been installed closely to Muğla and its environment was carried out. The research of the amount of the heavy metal pollution of the mosses spreading mentioned area give us an idea of the dimention in this environment as a cantitative. In this study the deposition amount of the heavy 123metals Pb, Cu, Ni, Cd and Zn and the variation related to the stations with the seasons were investigated in the moss species that was collected from Muğla - Yatağan; Ören - Kemerköy / Yeniköy thermic power stations. According the results of the investigation; the concentration level of heavy metal in some mosses spreading widely in this environment are given as follows: Ni > Zn > Cu > Pb > Cd in Tortula princeps, Bryum capillare ; Zn > Cu > Ni > Pb > Cd in Funaria hygrometrica, Barbula vinealis var. cylindrica : Zn > Ni > Cu > Pb > Cd in Bartramia stricta, Rhyncostegium riparioides and Leucodon sciuroides : Zn > Ni > Pb > Cu > Cd in Homalothecium sericeum ; Pb > Zn > Ni > Cu > Cd in Pleurochaeta squarrosa; Pb > Zn > Cu > Ni > Cd in Scorpiurium circinatum. 124