Bazı yerli armut çeşitlerinin çiçek tomurcuğu farklılaşması ve çiçek organ taslaklarının gelişmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 46763
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
40 ÖZET Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1994-1995 yıllarında, Limon, Akça ve Mustafa Bey armut çeşitlerinin morfolojik ayrım zamanı ve çiçek organ taslaklarının oluşumunu ve gelişimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tomurcuk örnekleri haziran ayı ikinci yarısından itibaren, armut ağaçlarının çiçek açtığı nisan ayına kadar 14) günde bir alınmıştır. Alınan tomurcuk örnekleri binoküler mikroskop altında incelenmiştir. încelemeye alınan armut çeşitlerinin çiçek tomurcuklarında, önce büyüme konisi genişleyip yükselerek morfolojik ayrım meydana gelmiştir. Daha sonra, yükselen büyüme konisinde tepe çiçek ve yan çiçek taslakları belirmiştir. Limon ve Akça armut çeşitlerinde çiçek tomurcuğu farklılaşması Haziran ayının üçüncü haftasında, Mustafa Bey armut çeşidinde Temmuz ayının ilk haftasında meydana gelmiştir. Morfolojik ayrımdan sonra çiçek tomurcuklarında sırasıyla çanak yaprak, taç yaprak erkek organlar ve dişi organ taslakları oluşmuştur. Tomurcuklar içindeki, yaprak taslağı ve çiçek organ taslakları kış boyunca gelişmelerini sürdürmüşlerdir. En erken çiçek tozu oluşturan Mustafa Bey armut çeşidinde (1 Mart) çiçeklenme, Limon ve Akça armut çeşitlerine göıQ 18 gün daha geç (8 Nisan) olarak gerçekleşmiştir. Limon armut çeşidi 3 Martta çiçek tozlarını oluşturmuş, bundan üç gün sonra da 6 Martta Akça armudu çiçek tozu oluşumunu tamamlamıştır. Limon ye Akça armutları mart ayının son haftasında, Mustafa Bey armudu da nisan ayının ilk haftasında farklılaşma safhalarını tamamlayarak çiçeklenmeye başlfnnş ;. Ayrıca bu çalışmada Akça, Limon ve Mustafa Bey armut çeşitlerinin çiçek tomurcuklarının yaş ve kuru ağırlık gelişimleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre her üç çeşitte de bu tarihe kadar tomurcukların yaş ve kuru ağırlıklarında önemli bir artış görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This study has been carried out at the Department of Horticulture, Aegean University Faculty of Agriculture, during the period 1994 and 1995 in order to establish the morphological differentiation time of flower buds in Limon, Akça and Mustafa Bey pear varieties and to study the formation and development of floral organs within the buds. The bud samples were taken every 10 days starting from the second half of the June until April, the time at which pear trees bloom. The bud samples were investigated under a binoculer microscope. In flowers buds of pear cultivars taking investigation, at first, have taken place morphological seperation, which the growth cone has extended and rose. Afterwards, in the growth cone which rose has appeared to top and lateral flower models. While the flower differentiation of Akça and Limon pear cultivars has taken place in the third weeks of July, the flower differentiation of Mustafa Bey pear cultivar has happened in the first week of June. After morphological seperation, in bud flowers has occured respectively calyx, corolla, stamen and pistil models. The leaf and flower organ models in the buds have continued to develope during winter. The blossom in Mustafa Bey cultivar which formed to earlier pollen grains (the first of March), realized as later 18 days (the 8th of April) than Limon and Akça cultivars. Although Limon cultivar blossomed with Akça cultivar at the same time (the 20th of March), Limon cultivar became the pollen grains at the 3th of March; after three days from this phenomen, at the 6th of March Akça cultivar finished to become the pollen grains. While Limon and Akça cultivars in last week of March started to blossom, Mustafa Bey pear cultivar blossomed in the first weeks of April, those which finished differentiation phases. In addition, in this study, it has been investigated to the development of fresh and dry weights of Akça, Limon and Mustafa Bey pear cultivar' s. In each three cultivars, fresh and dry weights has not been showed important an increase to the same date.