Performance evaluation of the lte-advanced femtocells
İleri düzey lte femto hücrelerin performans değerlendirmesi
- Tez No: 467653
- Danışmanlar: Assist. Prof. AKTÜL KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde hücresel iletişim trafiği önemli derecede artmıştır. Bu trafiğin çoğu, kapalı ortamda gerçekleşmektedir.Kapalı ortamdaki iletişim sinyallerde düşük kalite ve kapasite gibi sorunlar ile karşı karşıya olduğundan kapalı ortamlarda bir dizi ana üs istasyonunun kurulması gerekir.Femtocell baz istasyonu; kapalı ortamlarda kapsama ve kapasiteyi arttırmak için kullanılan bu çözümlerden birini göz önünde bulunduruyor . Bu tezde mevcut makro hücrelerin yerleştirilmesi ile örtüşen femtosellerin performans değerlendirmesinden bahsedip; sadece makro hücrelerin yerleştirilmesi ile karşılaştıracağız.Bu evrimlerle birlikte, Açık Abone Grubu ve Kapalı Abone Grubu gibi iki Femtocel erişim modu için şebekenin performansını karşılaştırdık. Tezimizde de, ağ sisteminin performansını, üç iyi bilinen planlama şemasını kullanarak, FemtoBss dağıtımı olmadan karşılaştırdık: Round Robin, Best CQI ve Proprtional Fair Sun. Femto Bss dağıtımında Best CQI ve Proportional Fair Sun arasında bir karşılaştırma yaptık. Bu karşılaştırma ile en iyi planlama payını sağlamak aynı zamanda verimlilik ve adaleti sağlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the cellular communications traffics have been significantly increased. Most of these traffics occur in indoor environments. The communications in indoor environments face problems such as weak quality of signals, and low capacity therefore required to deploy a number of home base stations in indoor environments. Femtocells base stations consider one of these solutions that used to enhance coverage and capacity in indoor environments. In this thesis, we will talk about performance evaluation of Femtocells overlaid with existing Macrocells deployment and compare it with only Macrocells deployment. Along with these evaluations, we have compared between the performance of the network for two Femtocell access modes, Open Subscriber Group (OSG) and Close Subscriber Group (CSG). Also, in our thesis we have compared the performance of the network system by using three well known scheduling schemes Round Robin, Best CQI, and Proportional Fair Sun in the case of without femtoBSs deployment. Moreover, we have compared between Best CQI, and Proportional Fair Sun, in case of using femtoBSs deployment. To prove the best scheduling scheme that ensure throughput and fairness in the same time.