Preservice science teachers' views towards socioscientific issues and socioscientific issue-based instruction
Fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara ve sosyobilimsel konu temelli öğretime yönelik görüşleri
  1. Tez No: 467652
  2. Yazar: OKAN SIBIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara (SBK) ve SBK'nın öğretimine yönelik görüşlerini incelemektir. Sunulan çalışmada öncelikli olarak fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik görüşleri; sonrasında ise onların sosyobilimsel konu temelli öğretime yönelik görüşleri incelenmiştir. İstanbul'da bulunan iki devlet üniversitesinden toplam 30 fen bilgisi öğretmen adayı gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır. Araştırmacı 3. ve 4. sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarını çalışmaya katılımcı olarak dâhil etmiştir. Çalışmaya katılan tüm fen bilgisi öğretmen adayları, iki bölüm ve 11 yarı yapılandırılmış soru içeren bir görüşme formunu cevaplamıştır. Araştırmacı bütün ses kayıt verilerinin yazılı suretini çıkarmıştır. Verilerin analizi için, sunulan çalışmada, araştırmacı tarafından içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Analizler doğrultusunda araştırmacı katılımcıların üçte ikisinin diğer katılımcıların aksine sosyobilimsel konular ile daha önceden karşılaşmış olduklarını keşfetmiştir. Sosyobilimsel konularla daha önce karşılan fen bilgisi öğretmen adaylarının ayrıca ulusal fen bilgisi programları ve sosyobilimsel konuların bu programlarda ki yerleri hakkında farkındalıkları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, fen bilgisi programlarını incelemeyen ve sosyobilimsel konuların bu programların içerisinde ki yeri hakkında farkındalıkları olmayan öğretmen adayları da mevcuttur. Araştırmacı sunulan çalışma öncesinde sosyobilimsel konular hakkında bilgi sahibi olan adayların, sosyobilimsel konular hakkında bilgi sahibi olmayan adaylara oranla, sosyobilimsel konuların tanımını ve konu hakkında verilen örnekleri daha başarılı bir şekilde sunduklarını bulmuştur. Adaylar sosyobilimsel konuları genellikle sosyal ve bilimsel boyutu olan, kesin bir cevabı olmayan, güncel, günlük hayatla ilişkili konular olarak tanımlamışlardır. Adaylar genel olarak, sosyobilimsel konulara çevre ve biyo-teknoloji konularından örnekler sunmuşlardır. Sunulan çalışmada, araştırmacı ayrıca, fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konu temelli öğretime ve sosyobilimsel konu temelli öğretim için gerekli öğretmen, öğrenci ve diğer paydaşların rollerine yönelik görüşmelerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Fen bilgisi öğretmen adayları, yapılandırmacı yaklaşımı temel alan, sosyobilimsel konuların derslere entegresi için çeşitli öğretim modelleri sunmuşlardır. Buna ek olarak, adaylar sosyobilimsel konu temelli öğretim için olası zorlaştırıcı örneğin daha fazla zaman, maddiyat, hazırlık vb. gerektirmesi ve kolaylaştırıcı örneğin artan sınıf içi diyalog, öğrenme vb. faktörleri belirtmişlerdir. Öğretmen rolleri hakkında adaylar, öğretmenlerin rehber olmaları ve iyi sınıf yönetimi yeteneğine sahip olmaları; argümantasyon süresince tarafsız ve sunulan konular hakkında bilgili olmaları ve dersleri iyi bir hazırlık sürecinden sonra sunmaları gerekliliğini sunmuşlardır. Öğretmen adayları, argümantasyon sürecine aktif katılım göstermeyi ve derslere iyi bir hazırlık sonrası katılımı öğrenci rolleri olarak belirtmişlerdir. Ayrıca, argümantasyon süresince sınıf üyelerinin birbirlerine karşı saygılı olmaları gerekliliği de bir öğrenci rolü olarak belirtilmiştir. Diğer paydaşların rolleri olarak; esnek bir müfredat sunma; zaman, materyal, sınıf ve benzeri imkânlar sunma; toplumu sosyobilimsel konular hakkında bilgilendirme öğretmen adayları tarafından belirtilmiştir. Sunulan çalışmada, son olarak, araştırmacı fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara karşı olan öz-yeterlilik inancını ortaya çıkarmayı amaçlamış ve adayların gelecek fen bilimleri derslerine sosyobilimsel konuları entegre etmelerine yönelik öz-yeterlilik inançlarının düşük olduğunu bulmuştur. Deneyim ihtiyacı, pratik, içerik bilgisi, araştırma ve benzeri nedenler düşük öz-yeterlilik inancının temel sebepleri olarak adaylar tarafından vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to explore pre-service science teachers' (PSTs) views towards socio-scientific issues (SSI) and SSI-based instruction. In the present study, the researcher, first, examined PSTs' views towards SSI and, second, their views towards SSI-based instruction. Thirty PSTs in total from two state universities in Istanbul, Turkey voluntarily participated in the study. The researcher included both 3rd and 4th grade students as participants. All PSTs answered an interview instrument which consists of two different parts and 11 semi-structured interview questions. The researcher transcribed all the audio recording data into written form. To analyze the data, content analysis technique was used by the researcher of the present study. The researcher investigated based on the analysis that two third of the participants were aware of SSI and others were not. PSTs who were aware of SSI before the present study also aware of National Science Education curricula and the place of SSI in them. On the other hand, it was found that there are still some PSTs who did not examine the curricula and the place of SSI within those curricula. The researcher found PSTs who confronted with SSI before the present study conceptualized SSI and provided examples for SSI more satisfactorily or partial satisfactory than other PSTs who did not confront with SSI. PSTs generally pointed out that SSI are real life issues which have social and scientific dimensions and those issues are ill-structured and up to date. In addition, PSTs generally pointed out environmental and biotechnological topics as examples of SSI. In the present study, the researcher also aimed to investigate the views of PSTs towards SSI-based instruction and students' roles, teachers' roles, and other stakeholders' roles for SSI-based instruction. PSTs provided different instructional models by which they can deal with SSI in science lessons and which are generally guided by constructivism. In addition to that PSTs noticed different facilitating factors such as increase classroom communication, and learning rate; and impeding factors such as requirement of huge amount of time, cost, and preparation for SSI-based instruction. About teachers' roles, PSTs emphasized that teachers should have guidance role and satisfactory classroom management skills; should be impartial during discussions and knowledgeable about issues; and, should present the lesson after good preparation. PSTs mostly emphasized active participation during discussions and coming class after good preparation as students' roles. Being respectful towards each other was also shown as a students' role. Providing flexible curricula, opportunities like time, materials, class, and also informing society about SSI were pointed out as other stakeholders' roles by PSTs. In the present study, lastly, the researcher aimed to reveal PSTs' self-efficacy beliefs towards SSI and investigated that PSTs do not have high self-efficacy beliefs towards integrating SSI to their future science classes. Necessity of experience, practice, content knowledge, research and etc. were emphasized as the basic reasons for low teacher self-efficacy beliefs by PSTs.