Çevresel etki değerlendirme çalışmaları, ülkemizdeki uygulamalara ilişkin sorunlar ve çözüm olanakları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 46766
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET İlk yıllarında, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) kar-maliyet analizlerinin tamamlayıcısı ve sistematik araştırma ve sentez metoduydu. Bu dar kapsamlı kavrama zıt olacak günümüzde ÇED'in anlamlı ve içeriği; kullanılan ÇED, günümüzde kullanılan anlam ve içeriği, -Bir projenin önerilen şekliyle gerçekleştirilip gerçekleş tirilemeyeceği, -Ekolojik anlamda daha pozitif bir proje olup olmadı ğı nı, -Teknolojik gelişmelere karşın halk sağlığı için kastedilen riskler nelerdir, -Alternatif projelerin gerçekleştirilmesi sırasında hangi çevre koruma önlemleri alınacağını kapsar. ÇED bu durumlardaki karar mekanizması olarak kalkınma plan ve politikalarının belirlenmesindeki temel enstürüman olarak ortaya çıkmaktadır. Bugün ÇED kırktan fazla ülkede uygulamaya konmuştur. Fakat sadece bir kısmı bunu başarı ve ciddiyetle uygulamaktadır. Bizim ülkemizde ÇED ilk kez 2872 Sayılı Çevre kanunu ile anılmıştır. On yıl sonra ÇED yönetmeliği Resme gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2 yıldan fazla süredir Çevre Bakanlığı tarafından büyük bir başarı ve titizlikle uygulanmaktadır. Fakat yeni olmasından dolayı bir takım problemler ve aksaklıklar vardır. Tüm bu problemlere karşın ÇED zaman içinde istenen formuna geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first years, EIA (Environmental) Impact Assessment) İ9 a complementary of profit-cost analysis and a method of systematic research and synthesis. Opposite to this narrow-minded concept nowadays the meaning and content of EIA is; -Whether a project will be realized in proposal from or not. -Whether there is a more positive project for the sake of ecology or not. -What is the risks for public health opposite to the technological developments. -Which environment protection measures will be necessary in time realization of alternative projects. As a decision mechanism for these conditions EIA becomes a basic instrument in determining development plans and politics, Today EIA has been put into practice in more than forty country. But only some of them can carry out it successfully and seriously. In our country EIA had been mentioned first with 2872 numbered environment law. Ten years after EIA bylaw come into force by publishing in official newspaper. It has been carried out by for more than 2 years Environment ministry with a great success and captiorsness. But because of being very new there is some problems and lameness. In spite of all problems EIA will be improved into its expected form in time.