Çok erişimli ortamların korunmasına yönelik bilgisayar denetimli güvenlik sistemi spesifikasyonları
- Tez No: 46767
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞABAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Maddi ve manevi değerleri çok yüksek olan kuruluşların güvenliğine Ülkemizde yeterince önem verilmediği ortadadır. Oysaki bu değerlere yönelik risklerin gerçekleşmesiyle karşılaşılacak kayıplar bazen çok büyük miktarlara yükselebilmektedir. Bu tür kuruluşların sahip olmaları gereken merkezi güvenlik biriminin bir parçası oda erişim altbirimidir. Bu birim odalara erişimin güvenli bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlamakla yükümlüdür. Oda erişim sisteminin bir altsistemi olan, oda erişim denetimi altsistemi kurulabilmesi için, güvenlik modelinin belirlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu model doğrultusunda, ilgili altsistemin hedeflerinin ortaya konması ve bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli politikaların tanımlan gerçekleştirilmiştir. Beş hedef ve bu hedefler için ondört ayrı politikayla güvenlik sistemi içinde yer almaktadır. Belirlenen hedef ve politikaların gereksinimleri, herhangi bir kuruluşun ortamı gözlenmeden, politikalarını bilmeden ortaya çıkarılmıştır. Bu gereksinimler sistem analizi yöntemleri kullanılarak ortaya konmuştur. Böylece oda erişim altsisteminin spesifikasyonlan belirlenmiştir. Sadece gerçekleştirilen işlemler değil, kullanılan bilgiler ve bu bilgilerin işlemler arası akışı tanımlanmıştır. Tasarımın gerçekleştirilmesinde bu tezde verilen spesifikasyonlann yanısıra kuruluş ortamı spesifikasyonlan, diğer politikalann gereksinimlerini gösteren spesifikasyonlar belirlenmeli ve sonra da uygun donanım, yazılım ve cihazlann seçimi yapılmalıdır. Oda erişimine ilişkin günümüzde kullanılan cihazlardan örnekler verilerek tasarıma yardımcı olunmaya çalışılmıştır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Somehow the companies are not really that considerate towards the security needs. However when a security breach occurs, the amount of loss cannot easily be predicted and could be very high. All organizations, depending on their security need, should form a security coordination center. Room access control unit, a part of the security coordination center, is responsible for securing the access to the rooms. In order to build a room access control subsystem, a security model should be determined first. After that, the objectives and policies of this subsystem should be defined. In this study, room access control subsystem with its five objectives and fourteen policies have been established. Requirements for the policies of room access control subsystem is determined without an analysis of a specific organization. Rather, a general model created of which may be tailored to fit to any organization. Using systems analysis model, the requirements are specified through the functions of units, data flow and of data dictionary. In order to design a room access control subsystem the specifications, given in this study, should be combined with the specifications of the organization. Then with the selection of appropriate hardware, software and equipment, the design should be prepared. Some alternatives about the equipments which could be used in a room access control subsystem are given as well. 56