Mikrokanallı ısı değiştiricilerinde tek fazlı türbülanslı akışın deneysel incelenmesi
Experimental investigation of single phase flow heat transfer in a multi port micro channel heat sink
  1. Tez No: 467672
  2. Yazar: SEMİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu deneysel çalışma, her bir kanalın hidrolik çapının 421 μm olduğu 27 kanala sahip dikdörtgen kesitli bir mikrokanal ısı değiştiricisinde, R-134a soğutucu akışkanının tek fazlı türbülanslı akışının ısı transfer özelliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmadaki deneysel sonuçlar, giriş sıcaklığının 24-33°C, kütle akısının 1485-2784 kg/m2s, Reynolds sayısının 3500-6000 ve duvar ısı akısının 3-24 kW/m2 arasında değiştiği koşullarda elde edilmiştir. Deney sonuçları, aynı şartlar altında duvar ısı akısının 3-24 kW/m2 arasında değiştiği durumlarda, daha düşük giriş sıcaklığında (24°C) elde edilen ısı transfer katsayılarının daha yüksek giriş sıcaklığında (33°C) elde edilen ısı transfer katsayılarına göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu çalışmada soğutucuya eşit miktarda ısı verildiğinde, kütle akısının artmasına bağlı olarak ısı transfer katsayısının arttığı gözlemlenmiştir. Son olarak, deneysel ısı transfer katsayıları literatürde ısı transfer katsayısını tahmin etmek için kullanılan mevcut dört bağıntıdan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonuçların birbirine yakın olduğu görülmüştür (ortalama sapma %10'dan azdır). Bu bulgular, klasik bağıntıların mikrokanallı ısı değiştiricilerinde tek fazlı türbülanslı akışta R-134a soğutucu akışkanının ısı transfer katsayısını tahmin etmede kullanılabileceğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This experimental study aims to investigate the heat transfer characteristics of single-phase turbulent flow of R-134a refrigerant in a rectangular multi-micro channel heat sink having 27 channels where every channel has a hydraulic diameter of 421 µm. Experimental results were obtained for inlet temperatures of 24-33°C, mass fluxes of 1485-2784 kg/m2s, Reynolds numbers of 3500-6000 and wall heat fluxes of 3-24 kW/m2. The results indicate that the heat transfer coefficient is higher at lower inlet temperatures (i.e., 24°C). In addition, when equal amount of heat supplied to the heat sink, the heat transfer coefficient increases with increasing the mass flux. The experimental results were also compared with the four existing correlations and it was seen that they were in good agreement with each other (average deviation being less than 10%). The findings demonstrate that classical correlations can be used to predict the heat transfer coefficient of single-phase of R-134a refrigerant in a multiport microchannel heat sink under turbulent regime.