Design of fluxgate magnetometer
Fluxgate manyetometre tasarımı
  1. Tez No: 467674
  2. Yazar: SERCAN TANRISEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REVNA ACAR VURAL, DOÇ. DR. UĞUR TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüksek teknolojili ürünlerin ithalatı, ülkelerin dışa bağımlılığını arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında, savunma sanayi, uzay araştırmaları, temel bilim araştırmaları, malzeme karakterizasyon tekniklerinden pek çok alanı kullanma potansiyeline sahip olan Fluxgate manyetometre tasarımı yapılmıştır. Bu çalışma TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü tarafından desteklenmiştir. Fluxgate manyetometre tasarım çalışması, Fluxgate sensör tasarımı, dijital kilitlemeli amplifikatör tasarımı ve dijital Fluxgate manyetometre tasarımını içerir. Bu tezde, ± 0.6 G aralığında bulunan doğal manyetik alan değeri ölçebilmek için hassas ve düşük maliyetli bir manyetometre tasarlanmıştır. Geleneksel kilitlemeli amplifikatörün kullanılmasının aksine, mikro denetleyiciler ile gerçeklenmiş bir faz tespit kod tekniği ile sistem gerçekleştirilmiştir. Sensör, frekansı 1.086 kHz ve genliği 1.31 V olan uyarılma sinyali ile sürülmüştür. Sonunda, DC manyetik alanın yönü ve büyüklüğü, Fluxgate manyetometre ile başarıyla belirlenmiştir. Bütün bu çalışmalar yürütülürken büyük bir literatür taraması yapılmış ve ülkemizde henüz pek çalışılmamış, yüksek potansiyelli bu konu üzerine bilgi birikimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The import of high-tech products increases the external dependency of countries. In this thesis study, fluxgate magnetometer design, which has the potential to use many fields from defense industry, space researches, basic science researches, material characterization techniques, has been done. This work was supported by TUBITAK National Metrology Institute. Fluxgate magnetometer design study includes Fluxgate sensor design, digital lock-in amplifier design and digital Fluxgate magnetometer design. In this thesis, a sensitive and low cost magnetometer was designed to measure natural earth magnetic field value between ± 0.6 G. Using microcontrollers with a phase detection code technique system was realized, unlike using conventionally lock-in amplifier. The sensor was driven by excitation signal whose frequency is 1.086 kHz and magnitude is 1.31 V. Eventually, the direction and the magnitude of DC magnetic field is successfully determined with the fluxgate magnetometer. All these studies were carried out and a large literature survey was conducted and a great deal of knowledge was gained on this highly potent subject which was not much interested in our country.