Usage of information technologies in container shipping industry and impacts on business: An ERP solution
Konteyner taşımacılığında bilgi teknolojilerinin kullanımı ve etkileri: Bir işletme kaynak kullanımı (ERP) çözümü
  1. Tez No: 467693
  2. Yazar: AYŞE DEMİRHAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SELÇUK ÖĞRENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgi teknolojileri diğer endüstrileri de etkileyerek son yirmi yılda hızla gelişti. Denizcilik endüstrisi de diğerlerinden farklı değildir. Hem yazılım hem de donanımdaki gelişmeler deniz taşımacılığını farklı bir seviyeye getirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı konteyner taşımacılığı ile bilgi sistemlerinin ilişkisini Hizmet olarak Servis (SaaS) tabanlı bir Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımı özelinde açıklamaktır. Yazılımın kullanım amacı ve faydaları ilgili ekranlar ve özellikleriyle birlikte açıklanacaktır. Temel performans göstergeleri ve göstergeler için yazılımdan çözüm beklentilerinin neler olduğu belirtilecektir. Her bir göstergenin ilgili yazılımdan faydalanarak firmalara avantaj oluşturup oluşturmayacağı açıklanacaktır. Konteyner taşımacılığı için bilgi teknolojileri dönüşüm süreci ve alandaki tüm aktörlerden bahsedilecektir. Endüstride yer alan ilgili işletme kaynak kullanımı yazılımı dışında kalan uygulama ve sistemlerden de söz edilecektir. Konteyner taşımacılığı firmasında yer alan tüm çalışanlar ve yöneticilerle yapılan konuşma ve görüşmelerden elde edilen bulgular çalışma boyunca ilgili bölümlerde yer alacaktır. Ayrıca, deniz taşımacılığı sektöründe yer alan 50 kişi ile yapılan ve bilgi teknolojilerinin konteyner taşımacılığı üzerindeki etkisi hakkında ilgililerin fikrini ölçmeye yönelik anket de çalışma içerisinde mevcuttur. Anketin tüm soruları ve sonuçları analiz bölümünde açıklamalarıyla birlikte yer almaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında Fark Analizi yapılmıştır ve son bölümde sonuçlar ve önerilerle birlikte yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, information technology has grown rapidly by affecting other industries on the way. Shipping industry has no difference. New advancements as both software and hardware take maritime industry into different level. The major concern of this study is to explain container shipping industry and information technology relationships specific to ERP solution software based SaaS. Its purpose of usage and benefits will be explained with the related screens and examples. Key performance indicators defined with the expectation from the software solution. Each indicator explained whether if they create advantage for the businesses from the subject ERP solution or not. IT transformation process for container shipping industry has been examined and all actors in the field will be mentioned accordingly. Except the subject ERP software other applications and systems partaking in the industry also be indicated. All findings from the interviewing and conversations with the employees and managers of the container shipping companies have added to relevant subjects throughout the study. Also, a questionnaire conducted with the 50 participants from different professions from the industry in order to understand their opinion about the impacts of IT in marine transportation. Questions and results from the survey added into analysis section of the study with their explanation. In the light of this information, GAP analysis is created and all results/recommends added on the last section of the study.