Türkiye elektrik piyasası için arz ve talep değerlendirmesi ve projeksiyonları: 2010 – 2016 dönemi
Supply and demand evalaution and projections for the Turkish electricity market: 2010- 2016 period
- Tez No: 467692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DENİZ YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin elektrik arzı ve talebini incelemek ve ilerleyen yıllarda bu dengenin nasıl değişebileceğine dair değerlendirmelerde bulunmaktır. Elektrik üretimi ve tüketimine ait veriler Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi tarafından kullanıma sunulan şeffaflık platformu üzerinden elde edilmiştir. İlk aşamada Türkiye'nin kurulu gücü, kişi başına düşen elektrik kullanımı ve elektrik tüketimi verileri incelenip değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci aşamada Türkiye'nin elektrik arzının santraller bazında incelemeleri gerçekleştirilip Türkiye elektrik üretiminin ağırlıklı olarak hangi santraller üzerinden yapıldığı saptanmıştır. Ayrıca Türkiye'nin elektrik üretiminin santral tiplerine göre dağılımı ve bu santraller arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Oluşturulan elektrik enerjisi talep projeksiyonları ile Türkiye'nin gelecek yıllardaki olası elektrik enerjisi tabi değerlendirilmiştir. Bu elektrik talebine karşılık arz yaratabilmek adına hangi santral tiplerindeki üretimlerin ilerleyen dönemlerde nasıl şekillenebileceğine dair bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Turkey's supply and demand for electricity and characteristics of how Turkey's electricity demand and supply will change in future. The electricity production and consumption data has been retrieved from the independent systems operator. The first part of this study examines Turkey's installed capacity, electricity consumption per capita in Turkey and analysis of electricity consumption data. The second part reviews Turkey's electricity supply based on power plants and shows which power plants weigh most electricity production in total. It also involves the statistical distribution of Turkey's electricity production based on power plant types and relationship between those power plants. Turkey's potential future electricity demand has been evaluated with the electricity demand projections. In order to be able to supply this demand, how different type of power plant productions can be shaped in the future has also been discussed.