Internet of things based battery management systems applications
Nesnelerin interneti temelli batarya yönetim sistemleri uygulamaları
  1. Tez No: 467703
  2. Yazar: ERHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde teknoloji hızla gelişmekte, yeni teknolojiler, konseptler, metodolojiler uygulamalar ve dahası kendini göstermekte. Bu bağlamda farklı disiplinlerin birbirleri ile etkileşimleri kaçınılmaz hale geldi şüphesiz. Disiplinler arası çalışmalar daha işlevsel, daha yenilikçi uygulamalar hayata getirebilir tabii. Bu nedenle bu tez çalışmasında batarya yönetim sistemleri ve nesnelerin interneti olan iki uygulama alanına odaklanılmıştır. Bildiğiniz gibi elektrikli araçlar, e-arabalar, e-bisikletler ve benzeri cihazlar nedeniyle batarya yönetim sistemlerinin önemi gün geçtikte artmaktadır. Benzer şekilde nesnelerin interneti de geçtiğimiz yıllarda popülerliğini arttırmıştır. Nesnelerin interneti (Internet of Things) kısa adıyla IoT, basit elektronik cihazlara, sistemlere, kullanıcı ürünlerine vs. internet yetkinliği kazandırmayı amaçlar. Böylece cihazlar birbiri ile daha bağlı hale gelebilir, gerçek hayata daha kullanışlı uygulamalar getirebilirler. Bunun yanı sıra batarya yönetim sistemleri (BMS) ise elektrikli araçlarında yaygınlaşmasıyla daha da önemli hale gelmiştir. Genel olarak batarya yönetim sistemi üzerine olan çalışmalarda sistemin verimliliği üzerine odaklanılmıştır. Sistemi izlemede batarya yönetim sistemlerinin önemli bir parçasıdır şüphesiz. Operatör ya da sistemden sorumlu ilgili kişi sistemin durumunun nasıl gittiğini bilmem için sistem değişkenlerini izlemelidir. Geleneksel batarya yönetim sistemlerinde voltaj, akım, sıcaklık gibi sistem verilerinin izlenmesi için operatörün özel donanım veya ekipmanlar kullanarak bilgisayar veya benzeri cihazlarla sisteme bağlanması gerekir. Dolayısıyla bu sisteme fazla maliyet getirir ve sistemin esnekliğini kıstılar. Bu nedenle bu durumu aşmak için bu çalışmada nesnelerin interneti ve batarya yönetim sistemlerini bir araya getirip nesnelerin interneti temelli batarya yönetim sistemleri üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu sayede iletişim kabiliyeti yüksek, internet uygulamalarına müsait, daha esnek batarya yönetim sistemlerinin geliştirilmesi mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
As we have witnessed, nowadays technology is growing up rapidly which means new technologies, concepts, methodologies, applications and so on are showing up themselves. In that context to influence for different disciplines each other is became inevitable sure. Interdisciplinary studies could be more useful and bring new innovations into a real life as well. Therefore, for this study we have focused onto two application areas those are battery management systems and IoT (Internet of Things). As we know battery management systems are becoming a more important since mobile electricity devices, e-cars, e-bikes and so on. Internet of things also became a popular and trend topic in the last few years as well. Internet of Things in short form IoT aims to give an internet flexibility to simple electronics devices, systems, consumer products and so on which would make devices more connected and bring more useful applications into a real life. Monitoring is important part of the battery management systems. Operator, driver, or who in charge of the system should monitor the system values and know how it is going on. For conventional battery management systems to monitor system values which means sensing values such a voltage, current and temperature values operator should connect to devices via computer or kind of device with some specific hardware or tools. Therefore, that brings more cost and restricts flexibility of the system. Therefore, to exceed these issues we have brought together those two systems and have studied on the Internet of things based battery management systems. These issues will be discussed in detail later in this study.