Ticari ağır vasıtalarda diferansiyel dişli kutusu kaynaklı gürültünün analizi
Analysis of rear axle gear whine noise on commercial motor vehicles
- Tez No: 467702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aks sesi güç aktarma organlarındaki önemli ses ve titreşim problemlerinden birisidir. Bu ses, yüksek frekans aralığında dişli temasında oluşan kuvvetteki değişiklikler ve ayna ile mahruti dişliler arasında meydana gelen hareket transfer hatasının sonucunda oluşmaktadır. Bu parametreler, diş profilinin ve diş temasının kontrol edilmesine yarayan simülasyon programları vasıtasıyla iyileştirilebilmektedir. Dişlilerin ses ve titreşim karakteristiğini iyileştirmek için kullanılan bu dişli tasarım programlarının çoğu, dişlilerin diğer sistemlerle olan etkileşimini göz ardı etmektedir. Ancak temas noktasından aksa iletilen kuvvet ve aks ile diğer parçalar arasındaki etkileşim de dişli sesine etki eden kritik etmenlerdendir. Bu nedenle arka aks ses ve titreşim analizlerinde hem dişli üzerinde yapılan değişikliklerin hem de sistem geliştirmelerinin birlikte kullanılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, her iki parametrenin dişli sesi üzerindeki etkilerini gösterebilmek için kullanılacak olan aktarma organları modeli sonlu elemanlar yöntemiyle kurulmuştur. Hipoid dişliler ise özel bir dişli tasarım programı yardımıyla modellenmiş ve sisteme dahil edilmiştir. Kurulan model araç testleriyle doğrulanmış ve dişli sesini azaltmak için yapılabilecek tasarım iyileştirme önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Axle whine is one of the important NVH problems in driveline systems and it occurs in high frequency range due to dynamic meshing force variation and transmission error between the pinion and drive gears of rear axle system. These parameters can be improved by gear tooth profile optimizations through the usage of simulation tools to control the tooth contacts. Most of the design tools and special gear design programs, which use these techniques to improve NVH characteristic of gears, ignore the gear interaction with other systems. However force transmissibility from mesh to the axle and system interaction between the rear axle and other components are also critical parameters, which are affected to gear whine. Because of this reason, both gear modifications and system optimizations should be used together in rear axle NVH analyses. In this thesis, a driveline CAE model was prepared to show both these two effects on gear whine noise. Hypoid gearset model was prepared with the help of a special gear design program and added into the driveline system model. Accuracy of the model were verified by vehicle tests and design proposals, which can be used to reduce gear whine, were discussed.