Spectroscopy of charmed sigma and lambda baryons in lattice quantum chromodynamics
Tılsımlı lamda ve sigma baryonlarının örgü kuantum renk dinamiğinde kütle hesabı
  1. Tez No: 467709
  2. Yazar: FATİH ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kuantum Renk Dinamiği (KRD) güçlü nükleer etkileşimleri açıklayan bir teoridir. Ayrıca düşük enerjili durumlarda hadronlarla çalışabilmek için pertürbatif olmayan yöntemlere ihtiyacımız vardır. Örgü KRD ise pertürbatif olmayan ve nümerik bir KRD çözüm yöntemidir. Bu yöntem dört boyutlu kesikli Öklit uzay zamanında tanımlanmıştır. Bu yöntemde hesaplamalar KRD Lagrangian'ından başlar. Bu tezde, 32^3x 64 ve 2+1 çeşnili örgüler kullanılarak tılsım kuark içeren lamda ve sigma baryonlarının efektif kütlelerini, deney sonuçlarıyla uyumlu şekilde bulduk.
Özet (Çeviri)
Quantum Chromodynamics (QCD) is a theory of strong forces. In low- energy regions we need non- perturbative methods to study hadron properties. Lattice QCD is a numerical and non-perturbative approach to QCD. This method is formulated on a 4-D discretized Euclidean space-time and starts directly from the QCD Lagrangian. In this thesis, we have used 32 ^3x 64 and 2+1 flavor lattices to calculate the effective mass values for charmed Lambda and Sigma baryons which are in agreement with experimental result and with those of other collaborations.