Etanol ve diğer alkoller ile yıkamanın gözenekli silisyum tabanlı yakıt pillerinin verimine etkisinin incelenmesi
Analyze of the efficiency of porous silicon based fuel cells washed with etanol and other alcohols
- Tez No: 467711
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı, mikro gözenekli silisyum (GS) membrana etil alkol ve alkollerin etkisinin taramalı elektron mikroskopisi (SEM), Enerji dağılımlı x-ışını floresans spektroskopisi (EDXRF/EDS), Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR) ve Elektron paramanyetik rezonans (EPR) teknikleriyle incelenmesi, sonuçlarının rapor edilmesi ve Au/GS/Si direkt yakıt pillerine etkisinin belirlenmesidir. GS membranlar n-tipli Silisyum üzerinde anodik aşındırma yöntemiyle aydınlatma altında hazırlanmıştır. GS/Si yapı altın elektrot (Au) kaplama yapılmadan önce 24 saat etanol içinde tutularak gözenek yüzeyinin oksitlenmesi sağlanmıştır. Etanolde bekletmenin Au/GS/Si yakıt pillerinin etanolde açık devre gerilim ve kısa devre akımları 6-10 kat arttırdığı gözlenmiştir. Au/GS/Si pillerde görülen bu gelişme etanolün oksitleme etkisi sonucunda gözenek yüzeyinde dangling bağların konsantrasyonunun ve membranın proton iletkenliğini arttırmasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis is to report results on Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray Flourescence Spectra (EDXRF/EDS), Fourier transform infrared (FTIR) and electron paramagnetic resonance (EPR) spectra of ethanol and other alcahols treated microporous silicon (PS) membrane and it influence on electrical parameters of Au/PS/Si direct ethanol fuel cells. Porous silicon membranes have been prepared on n-type silicon using the anodic etching under illumination. PS/Si before Au electrode deposition was kept in ethanol solution for 24 h to oxidize the extended pore surfaces. Increase of the open-circuit voltage and the short-circuit current for Au/PS/Si fuel cell with ethanol-treated PS membrane bed with ethanol by factor of 6-10 in compared with that untreated membrane was observed. Improve the electrical parameters of Au/PS/Si cells is attributed to oxidized effect of ethanol treatment resulting in increased concentration of dangling bonds on pore surfaces and increase of proton conductivity of PS membrane.