Akdeniz Bölgesinden toplanan bazı doğal buğdaygil türlerini değerlendirme olanakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 46774
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
- 20 - ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında ve seralarında 1992 ve 1993 yıllarında yürütülen bu çalışmada Akdeniz bölgesinden toplanan bazı doğal buğdaygil türlerini değişik amaçlarla değerlendirme olanakları araştırılmıştır. Seralarda yürütülen çalışmalarda Daetylis glomerata, Brachypodium pinnatum, Oryzopsis miliaecae, Hyparrheria hirta, Chtysopogon gryllus, Bothriochloa isahaemum ve Themeda triandra'mn değişik koşullardaki çimlenme özellikleri saptanmış, daha sonra bu bitkilerden ilk üçü agronomik özellikleri açısından tarla koşullarında denenmiştir. İki vejetasyon dönemi süresince yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlar aşağıda maddeler halinde özetienmiştir: (1) Doğal floradan toplanan pek çok bitki gibi buğdaygillerde de çimlenme problemleri ortaya çıkmakta ve bu, araşunlıcak materyalin kısıtlanması sonucunu doğurabilmektedir. (2) Araştırılan buğdaygillerden tümünde bir yabani karakter olarak erkencilik görülmektedir. (3) Bu buğdaygillerin tümünde kurak ve sıcak koşullara adaptasyonun doğal bir sonucu olarak ince ve uzun ayali yaprak tipi saptanmaktadır. (4) Materyalden Daetylis glomerata, büyüme formu, tüylülük ve renk açısından yeşil alanlara uygun bir özellik içerirken Brachypodium pinnatum ve Oryozopsis miliacea bu özellikleri içermemektedir. (5) İncelen buğdaygillerin bitki boyu ve boğum sayıları ele alındığında özellikle Oryzopsis miliacea'nm taban mer'alara ve çayırlara daha uygun bir tür olduğu anlaşılmaktadır. Bu buğdaygilin oldukça yüksek yeşil ve kuru ot verimleri de bu görüşü desteklemektedir. (6) Brachypodium pinnatum yüksek tohum verimiyle dikkati çekmekte ve doğal tohumlama çalışmalarında başarılı olacağına inanılmaktadır
Özet (Çeviri)
- 21 - SUMMARY The possibilities of evaluating of some natural grass species collected from Mediterranean Region for different purposes were investigated in this research study conducted in the experimental fields and greenhouses of Field Crop Dept. of Agric. Faculty Aegean Univ. in Bornova in 1992-1993. The germination capacities of Dactylis glomerata, Brachypodium pinnatum, Oryzopsis miliaecae, Hyparrheria hirta, Chrysopogon gryllus, Bothriochloa isahaemum and Themeda triandra under different conditions were determined in greenhouse experiments and three of them were again tested under the field conditions. The results obtained from the studies conducted in the vegetation periods were summarized as followings; (1) Some germination problems arise in this grasses like many other plants collected from natural vegetation's and this leads the limitations of material to be investigated. (2) As a wild characteristic, earlyness was observed in all grasses examined. (3) As a result of the adaptation to the dry and hot weather conditions, leaf type with narrow and long lamina were determined in all grasses. (4) Dactylis glomerata of the material had characteristics suitable for turfs in terms of growth form, hairyness and color, whereas Brachypodium pinnatum and Oryzopsis miliacea had not. (5) As far as plant height and number of nodes of grases concerned, Oryzopsis miliacea were proper component for lowland pastures and meadows. Very high green matter and hay yield of this grass also supported this viewpoint. (6) Brachypodium pinnatum was highly successful grass with a high seed yield and proved to be also successful crop for the reseeding studies in pastures.