Otomotiv sektöründe kullanılan az31 mg alaşımına ilave edilen SN, IN ve TI elementlerinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Microstructure and mechanical characteristics of SN, IN and TI elements added to az31 mg alloy used in the automotive sector
- Tez No: 467782
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DAĞLILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; otomotiv sektöründe kullanım alanı yaygınlaşan AZ31 magnezyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerini geliştirmek için alaşımlara % 0,2 , % 0,5 ve % 1 oranlarında Kalay (Sn), İndiyum (In) ve Titanyum (Ti) elementleri ilave edilmiştir. Söz konusu alaşımlar yerçekimi döküm tekniği ile Y blok kalıba dökülmüştür. İstenilen boyutlara getirilen numuneler 410 oC'de 48 saat boyunca homojenleştirme ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Son olarak, numuneler tek pasoda haddelenmiştir. AZ31 Mg alaşımına % 0.2, % 0.5 ve %1 oranlarında Ti, In ve Sn elementleri ilavesi yapılarak 3 mm kalınlığında levha üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimi yapılan levha malzemenin haddelenme sonrasında ulaşılan optimum mikroyapı-mekanik özellikleri ilişkisi kapsamlı olarak incelenmiştir. AZ31 alaşımına Ti, In ve Sn ilaveleri katkılarının mikroyapıyı incelterek özellikle haddeleme sonrasında çekme dayanımlarını artırdığı tespit edilmiştir. Kayda değer artışlar % 0,2 Sn ve % 1 In'da elde edilmiştir. Diğer taraftan, alaşım ilavelerinin alaşımların sertlik değerlerinde önemli bir farklılık oluşturmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Titanium (Ti), Indium (In) and Tin (Sn) elements were added to the alloys at 0,2 - 0,5% and 1% ratios to improve the microstructure and mechanical properties of AZ31 magnesium alloys, which are becoming widespread in the automotive sector. Those alloys were casted into Y-die mold with the gravity casting technique. The samples brought to the desired dimensions and heat treated at 410 ° C for 48 hours. Finally, the samples rolled in one pass. Ti, In and Sn elements at 0.2 %, 0.5% and 1% ratios were added to AZ31 Mg alloy and 3 mm thick sheet produced. The relationship between optimum microstructure-mechanical properties of the produced sheet material after rolling has been extensively investigated. It has been found that additives of Ti, In and Sn additives to the AZ31 alloy increase the tensile strength, especially after rolling, by thinning the microstructure. Considerable increases are obtained at 0.2 % Sn and 1% In. On the other hand, it is estimated that the alloy additions do not make a significant difference in the hardness values of the alloys.