Kurşun maden atığı katkılı ağır betonların radyasyon soğurma katsayılarının 662-1460 kev enerji aralığında incelenmesi
The examination of the radiation absorption coefficients of heavy weight concrete with mi̇ne waste additives within 662-1460 kev energy interval
- Tez No: 467795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; kurşun cevherinin çıkarıldığı kurşun madeninde, içerisindeki kurşun miktarının işlenmesinin ekonomik olmamasından dolayı, maden ocaklarında depolanan ve çevresel olumsuz etkileri olan kurşun madeni atığı kayaçlardan elde edilen agregalar ile üretilen betonların radyasyon zırhlama özelliğinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda radyasyon zırhlama betonu olarak kullanılacak ağır betonlar üretilmiştir. Üretilen bu betonlarda kurşun madeni atıkları, Manyetit, Limonit, Barit gibi ağır agregalar ile %25, %50 ve %75 oranında yer değiştirilerek C16/20, C25/30 ve C35/45 beton dayanım sınıflarında örnekler hazırlanmıştır. Radyasyon soğurma katsayısını belirlemek amacıyla 20x20x5cm ebadında hazırlanan beton plaklarla 662 keV, 1173 keV, 1332 keV ve 1460 keV enerji seviyelerinde soğurma katsayıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the radiation shielding efficiency of concrete produced using the mine wastes that are stored in the lead mines processing of which is not financially viable in the mines they are extracted and that have negative effects on environment. Within this scope, concretes that would be used as radiation shield concretes were produced. The samples produced were prepared by alternating the amount of heavy aggregates such as mine wastes, Magnetite, Limonite, and Barite at 25%, 50%, and 75% rates, and concrete samples were prepared in C16/20, C25/30, and C35/45 concrete strength classes. In order to determine the radiation absorption coefficient, absorption coefficients at 662 keV, 1173 keV, 1332 keV, and 1460 keV energy levels were determined by concrete slabs at 20x20x5cm size.