Eog testi ile dikkat eksikliğinin tanısı
Diagnosis of lack of attention with eog test
  1. Tez No: 467796
  2. Yazar: MUSTAFA YASİN ESAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
EOG (Elektrookülogram) göz hareketlerinin oluşturduğu elektriksel aktivitenin göz bölgesinden yüzey elektrotları ile ölçümüdür. Tez çalışmasında öncelikle EOG sinyallerinin eldesi için elektronik devre tasarımı gerçekleştirilmiştir. Elektronik devre üzerinde enstrümantasyon kuvvetlendirici devresi, filtre tasarımları ve sinyal kuvvetlendirme katları ile analog EOG sinyali elde edilmiştir. Bu sinyaller mikrodenetleyici vasıtasıyla dijitalize edilerek USB protokolüyle bilgisayara veriler aktarılmıştır. Daha sonra EOG sinyallerinin bilgisayarda kaydedilip izlenebilmesi için bir ara yüz yazılımı ortaya konmuştur. Sinyallerin eldesi sırasında göz hareketlerinin analizinin sağlanması için bir dikkat test yazılımı geliştirilerek test üzerinde referans yönler belirlenmiş olup gözün belirlenen sürede belirlenen yönlere göre kaç kez hareket ettiği tespit edilmiştir. Test eşliğinde EOG sinyalleri Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı konulmuş 8-13 yaş arası 8 hastada ve aynı yaş grubuna ait 8 sağlıklı bireyden kaydedilmiştir. Daha sonra bu sinyaller bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu sağlıklı bireylerde test performans genel başarım oranı %93,11 tespit edilirken hasta bireylerde % 85,14 olarak tespit edilmiştir. Test sonucu her bir periyottan elde edilen hareket sayısı ortalamasının doğruluk yüzdesine t- Testi uygulanmış olup, sağlıklılarda anlamlılık düzeyi (p), 0,11 hastalarda ise 0,049 olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre sağlıklı bireylerin göz hareketleri sayısının istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve referans değer ile uyumlu olduğu, hastalarda ise anlamlılık düzeyinin düşük olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında, dikkat eksikliği tanısı için bilgisayar ara yüz yazılımlı bir EOG cihazı ve dikkat test yazılımı geliştirilerek özellikle dikkat eksikliği olan bireylerin test edilip, tanı konulabilmesi için literatüre yenilik kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EOG (Electrooculogram) is the measurement of the electrical activity of the eye movements with the surface electrodes from the eye region. In the thesis study, firstly electronic circuit design was done for EOG signals. On the electronic circuit, the analog EOG signal is obtained with the instrumentation amplifier circuit, filter designs and signal amplification stages, digitized by the microcontroller and transmitted to the computer via the USB protocol. Then an interface software was developed to record and monitor EOG signals on a computer. An attention test software was developed to provide an analysis of eye movements during signal processing, and the reference directions on the test were determined and it was determined how many times the eye moved in the determined direction during the specified period of time. EOG measurements were recorded in 8 patients aged 8-13 years diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and in 8 healthy subjects of the same age group. Then, the signals were analyzed on computer. While the overall outcome rate for healthy individuals was determined as 93.1%, the patient was found to be 85.14%. The t-Test was applied to the accuracy percentage of the average number of motions obtained from each period of the test, and p=0,049 statistical values for patient and in p=0,11 subjects in healthy. According to these results, it was found that the number of eye movements of healthy individuals was statistically significant and was in agreement with the reference value, and the level of significance was low in the patients. In this thesis study, a computer interface software EOG device and attention test software have been developed to diagnose attention deficit and try to gain innovation in the literature in order to be able to test and diagnose individuals who are particularly lacking in attention.