Bulanık mantıkla hazırlanmış kural tabanının bir öngörü sisteminde kullanılması
- Tez No: 46787
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada, diz ekleminden alınan ses imgeleri yardımı ile diz eklem hastalıklarının teşhis edilmeleri hedeflenmiştir, imgelerin sınıflandırılması, bulanık mantıkla oluşturulmuş bir kural tabanı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı konu üzerinde önceden yapılan doğrusal öngörü çalışmaları da sunulmuştur. Sistemin deney sonuçları ve ileride yapılabilecek uygulamalar da çalışmada sunulmuştur. ABSTRACT The main aim of this study is to predict knee joint diseases by using knee joint movement sound patterns gathered from patients. The classification of sound patterns is performed by using a rulebase constructed with a fuzzy logic approach. For comparison reasons, studies on the same subject with a linear prediction approach have also been added to the final report. Experimental results and proposals for the future are added at the and of the report.
Özet (Çeviri)