Aydın dağlarının (Aydın) flora ve vejetasyonu
  1. Tez No: 46786
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SEÇMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz Bu çalışma Batı Anadolu'da bulunan ve Buldan (Denizli), Sultanhisar- Nazilli-Kuyucak (Aydın) ve Beydağ (izmir) ilçeleri arasında kalan Aydın Dağlan (1724m.) ve çevresinin flora ve vejetasyonunu içermektedir. Flora çalışmaları sonucu bölgede 95 familyaya ve 395 cinse ait 836 vasküler bitki taksonu saptanmıştır. Saptanan taksonlann %21.48'i Akdeniz, %6.12'si Avrupa- Sibirya, %3.96'sı İran-Turan ve %0.24'ü öksin flora elementidir. Endemik türlerin sayısı 73 olup total floranın %8.77'sini oluşturmaktadır. Bu çalışmada 7 bitki birliği saptanmıştır II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studies on the flora and vegetation of Aydın Mountains (1724m.) and its environs, in West Anatolia, lying between Buldan (Denizli), Sultanhisar-Nazilli- Kuyucak (Aydın) and Beydağ. In all 836 vascular plant taxa belonging to 395 genera and 95 families were collected from the study area. Among these 21.48% belong to Mediterranean, 6.12% to Euro-Siberian, 3.96% to Irano-Turanien and 0.24% to Euxine floral elements, while the percentage of endemic tax is 8.77. A total 7 plant associations were observed during this study. Ill