Mekan-hafıza ilişkisinin türkiye'deki yeniden işlevlendirilmiş eğitim yapıları üzerinden incelenmesi: Kadir Has Üniversitesi örneği
Study on the relationship between the space-memory relocation on the renewable training structures in Turkey: Kadir Has University sample
- Tez No: 467873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarihi yapılar inşa edildikleri dönemin sosyal yapısına, kültürüne ve yaşam biçimine ait izleri bünyelerinde taşırlar. Belge niteliği taşıyan bu yapıların korunarak gelecek nesillere aktarılması toplumsal bilincin canlı tutulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yapıların, akıp giden zaman içerisinde bir takım yapısal veya işlevsel özelliklerinde kayıpların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Yeniden işlevlendirme ile koruma kapsamına alınan yapıların, aslına uygun ve çağın gereklerini karşılayacak şekilde korunması kayıpları en aza indirgenmesi açısından yararlı olacaktır. Böylece toplumsal hafızanın sürekliliği, mekanın kendisi üzerinden sağlanabilecektir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan ilk bölümde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmış, neden yeniden işlevlendirmenin eğitim yapıları üzerinden okunduğu hakkında bilgi verilmiş ve sınırlılıkları oluşturan kriterler belirtilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın temelini oluşturan kavramların tanımları yapılmış ve birbirleriyle olan ilişkilerinden genel anlamda söz edilmiştir. Bu bölüm oluşturulurken özellikle yurtdışı örneklerinden faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde ise, yeniden işlevlendirme kavramı ve yeniden işlev kazandırılmış eğitim yapıları örnekleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Örneklerden Kadir Has Üniversitesi araştırmanın dördüncü bölümünde detaylı olarak incelenmiş, yapının ikinci bölümde tanımları yapılan kavramlarla ilişkisi açıklanmıştır. Bu açıklama, şu an üniversitede öğrenim gören öğrenciler, üniversitede çalışan personel ve yapı çevresindeki işletme sahipleri ile yapılan röportajlar doğrultusunda ortaya konmuştur. Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde toplumsal hafızanın canlı tutulması, tarihi yapıların korunması ve sürekliliğin sağlanmasına yönelik yapılabilecekler için öneriler sunulmuştur. Tarihsel ve kültürel mirasımızı topluma ve dış dünyaya kapatmadan yine toplumla iç içe olan mekanlar yaratmanın toplum hafızası ve toplum kimliği için önemi üzerinde durulmuştur. Bir döneme tanıklık etmiş, zamanla işlevini yitirerek yok olmaya terk edilmiş tarihi yapıların değerlendirilmeleri gerekmektedir. Fakat bu değerlendirme yapılırken dikkat edilmesi gereken konu, inşa edildikleri amaca uygun işlev seçimidir. Bu çerçevede çalışmanın konusunu oluşturan ve eğitim işlevi verilen tarihi yapıların, toplumun kültürel ve toplumsal hafızasının sürekliliğini sağlayarak, yapının kendisine ve kente kattığı değer anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical buildings carry the traces belonging to the social structure, culture and lifestyle of the period they were built. The preservation of these documented structures and their transfer to future generations plays an important role in keeping the social conscious alive. It is inevitable that buildings lose some of their structural or functional characteristics in time. Minimization of these losses will be useful for re-use within the scope of protection, for the proper preservation of the structure, or for conversion and use to meet the requirements of the age. Thus, the structure will provide the continuity of the social memory through the places it hosts. The research consists of five parts. In the first part, which is the introduction section, the purpose, scope and method of the research are explained, information is given about why re-functioning is based on educational buildings and the criteria that constitute limitations at tihs study are mentioned. In the second part, definitions of the concepts forming the basis of the research are made and the relationship between each other has been mentioned in general terms. When this section consists of especially examples from abroad. In the third part, information on concept of re-functioning and examples from reconstructal educational structures is given. Kadir Has University has been examined in detail in the fourth part of the research and its relation with the concepts defined in the second chapter has been explained. This statement was made in the context of interviews with university students, university staff, and business owners in the building environment. In the final section, the fifth chapter, suggestions were made for the purpose of keeping the social memory alive, preserving historical structures and ensuring continuity. The importance of community memory and community identity to create spaces that are intertwined with the society has been emphasized without focusing on our historical and cultural heritage and shutting it down to the outside world has been emphasized.