Cam elyaf katkılı beton cephe panellerinin inşa edilebilirlik kriterleri açısından incelenmesi
Analysing of glass fiber reinforced concrete facade panels in terms of buildability criteria
- Tez No: 467874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KOMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Cephe uygulamaları yapım sürecinde maliyet ve süre bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Binanın dış görünümünü büyük ölçüde belirleyen ve dış etkenlere karşı binayı koruyarak iç ortam konfor koşullarına katkıda bulunan cephe sistemlerinin hızlı ve kaliteli bir biçimde üretilmesi, yapım sürecinin verimliliğine katkı sağlamaktadır. İnşa edilebilirlik kavramı, tasarım ve yapımın entegre edilmesi yoluyla verimli yapı üretimini amaçlamaktadır. Avantajları sayesinde kullanımı yaygınlaşmakta olan cam elyaf katkılı beton cephe panellerinin inşa edilebilirlik kriterleri açısından incelenmesi, yapım sürecinin verimliliğine olan katkısının gözlemlenebilmesi bakımından önem teşkil etmektedir. Tez beş bölümden oluşmaktadır; İlk bölümde; çalışmanın konusu, kapsamı, sınırlamaları, amacı ve bu amaca ulaşmak için uygulanan yöntemler hakkında bilgi verilen giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde; cam elyaf katkılı betonla ilgili genel bilgi verilmiş ve cam elyaf katkılı beton cephe panelleri, panel kuruluşu ve türlerine göre incelenmiştir. Üçüncü bölümde; inşa edilebilirlik kavramı açıklanmış ve inşa edilebilirlik değerlendirme modelleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; cam elyaf katkılı beton panellerin inşa edilebilirlik değerlendirmesi bir örneklem üzerinden yapılmıştır. Değerlendirmede, İnşa Edilebilir Tasarım Değerlendirme Sistemi (Buildable Design Appraisal System (BDAS)) kullanılmıştır. İnşa edilebilirlik kavramı ile ilgili ayrıntılı bir bilgi sunmak amacıyla, sadece duvar sistemleri değil BDAS içeriğinde yer alan tüm başlıklarda gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Beşinci bölümde; literatürden elde edilen bilgiler ve inşa edilebilirlik hesaplaması sonucu elde edilen veriler ışığında GFRC paneller, inşa edilebilirlik kriterleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facade applications play a crucial role in construction process in terms of cost and time. Fast and high quality production of facade systems which majorly determine the appearance of a building and contribute to interior comfort requirements by providing protection from exterior factors, contributes to efficiency of construction process. The concept of buildability aims to achieve efficient construction process through integration of design and construction. Through its advantages, GFRC panels are becoming increasingly prevalent. The analysis of GFRC panels in terms of buildability criteria, is important to observe the contribution of GFRC panels to efficiency of construction process. This thesis consists of five sections; In the first section; there is an introduction part which provides information about the topic, the extent, the limitations, the objective and the methods to achieve this objective. In the second section; general information about glass fiber reinforced concrete is given and GFRC panels were analyzed in terms of panel layers and panel types. In the third section; the concept of buildability is explained and information is given about buildability evalulation models. In the fourth section; the appraisal of GFRC panels in terms of buildability is made through an example. Buildable Design Appraisal System (BDAS) is used for the appraisal. With the purpose of giving detailed information about the concept of buildability, not only wall systems but also every category in BDAS are appraised. In the fifth section; in the light of the information from literature and the buildability assessment, GFRC panels are analyzed in terms of buildability criteria.