Bütünleşik kıyı alanları yönetimi gelişimi: 'Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Planı' örneği
Development of integrated coastal zone management: 'Antalya Integrated Coastal Area Plan' sample
  1. Tez No: 467898
  2. Yazar: CANSEV RAKİPSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNSAL, YRD. DOÇ. DR. ALİ KILIÇ, YRD. DOÇ. DR. HALE MAMUNLU KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Su, geçmişten günümüze her medeniyet için tercih sebebi olarak, kentlerin kurulmasındaki en temel dinamiği oluşturmuştur. Kıyı alanlarında bulunan kentlerin geçirdikleri süreçlerle birlikte oluşan birikimi, gelişimi ve var olan doğal güzellikleri, bu alanları sosyal, ekonomik, ekolojik ve kültürel değerler bakımından önemli bir konuma taşımıştır. Ancak tüm bu etkenlerin yarattığı potansiyel ve hızlı nüfus artışı, kıyı alanlarındaki baskıyı arttırmış, sınırlı bir kaynak olarak kıyılar zamanla zarar görmeye başlamış ve doğal değerlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır. Kıyı alanlarında yoğun kullanımlardan kaynaklı oluşan baskının neden olduğu çevre sorunlarına yönelik mücadele dünyada yankı bulmaya başlamış ve bu yönde girişimler yapılmıştır. İlk olarak kıyıdaki çevre sorunlarına yönelik 1972 yılında ABD'de ortaya çıkan“kıyı yönetimi”kavramı zaman içinde derinleşerek, yerini daha kapsamlı ve çok yönlü bir yönetim anlayışını ifade eden“bütünleşik kıyı alanları yönetimi”kavramına bırakmıştır. Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi kavramı uluslararası düzeyde olduğu gibi Türkiye uygulamalarında da birçok süreç geçirmiş ve bugün geldiği noktaya ulaşmıştır. Kıyı alanları için önemli bir yaklaşım olan bütüncül planlama anlayışı ülkemizde, mevzuat kapsamında yer bulmuş olsada birtakım sorunlar ve uygulamada eksiklikler bulunmaktadır. Tez çalışması kapsamında bütünleşik kıyı alanları yönetimi kavramının ortaya çıkışı, geçirdiği süreçler ve sorunlar ortaya konulmuştur. Türkiye'nin Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi konusundaki deneyimi, Akdeniz ülkelerinden seçilen Dünya örnekleri ve Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi Planı üzerinden olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water has been the most basic dynamic element in the founding of cities for every civilization. The accumulation, development and existing natural beauties of the coastal cities along with the processes they have experienced have made these areas an important position in terms of social, economic, ecological and cultural values. However, the potential and rapid population growth created by all these factors has increased the pressure on the coastal areas, its limited coastal areas are damaged over time, and faced the danger of losing its natural characteristics. The struggle against environmental problems caused by intense use in coastal areas has begun to echo in the world and initiatives have been made in this direction. First, the concept of“coastal management”emerged in the US in 1972 regarding the environmental problems on the coast, deepened over time and left its place to the concept of“integrated coastal area management”which expresses a more comprehensive and multifaceted management approach. The concept of Integrated Coastal Zone Management has undergone multiple process in Turkey as it has done in the international level and has reached the point where it is today. The holistic approach of planning, which is an important approach for coastal areas, has some problems and application deficiencies in our country even though it is included in the scope of legislation. Within the scope of the thesis, the emergence of the concept of integrated coastal zone management in the world and Turkey, its processes and problems have been put forward. Turkey's experience on integrated coastal zone management has been tried to be evaluated with its positive and negative sides through selected world examples from the Mediterranean countries and the Antalya Integrated Coastal Zone Management Plan.