Biçim ve işlev açısından geleneksel mutfak anlayışının günümüz mutfak mekanına ve teknolojisine uyarlanması
Adaptation of traditional kitchen comprehension with regard to shape and function to today's kitchen site and technology
- Tez No: 467897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kentleşme ve sanayileşme sonucu yaşayış biçiminin değişmesine bağlı olarak konutların değişime uğraması, mutfakları da köklü şekilde etkilemiştir. Bu etkileşim ve mutfakların işlevlerindeki gelişmelere değinilmek suretiyle günümüz mutfakları için teknoloji unsurlarını kullanarak tasarım ögeleri ortaya çıkarılmaya çalışılmış, gelecek mutfaklarına ışık tutulması hedeflenmiştir. Çalışma metodu olarak literatür taraması benimsenmiştir. Şüphesiz ki kentleşme, sanayileşme ve teknolojik gelişmeler iç içe geçmiş kavramlar haline gelmişlerdir. Günümüzde birbirini tetikleyen bu kavramlar sonucu şehir yaşantısı kavramı doğmuştur. Şehir yaşantısının en temel sorunu zaman yetersizliğidir. Zamanın yetersizliği sonucu değeri artmış, zamanı daha verimli kullanmanın yolları aranmıştır. Bu bağlamda en temel ihtiyaçlardan olan yemek yeme işleviyle doğrudan bağlantılı mutfaklar, akşamları aileyi bir araya getirme işlevi de kazanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda mutfakların öneminin gittikçe arttığı ve artmaya da devam ettiği görülmüştür. Teknoloji ve sanayi faaliyetlerinin gelişimi sonucu konutlarda kullanılmak üzere en çok donanım mutfaklar için geliştirilmiştir. Alışveriş listesi yapmak ve alışverişe çıkmak gibi işlemler doğrudan internet bağlantısı ile yapılabilir hale gelmiş, yemek pişirmek için kullanılan araç gereçler detaylı bilgi aktarabilen, uzaktan kontrol edilebilen ve estetik kaygılar taşıyan tasarımlara ulaşmışlardır. Teknolojinin ve sanayileşmenin gelişmesi sonucu mutfak tasarımlarının uygulamalarında da esneklikler oluşmuştur. Bu sayede daha özgür ve özgün tasarımlar oluşturmak mümkün hale gelmiştir. Mutfak tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan ilki mutfak alanı ikincisi ise ihtiyaçlar ve isteklerdir. Özellikle mutfaktan beklentilerin iyi değerlendirilmesi ve amaca hizmet edecek tasarımlar oluşturulması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu iki temel konu ile çerçevelendirilen tasarımlar daima olumlu sonuçlar doğuracaktır. Şartlardan taviz vermeden ekonomiklik de göz önünde bulundurulmalıdır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Mutfak, Teknoloji, Tasarım. Sayfa Adedi : Tez Yöneticisi :
Özet (Çeviri)
The living styles have been changed with the industrialization and urbanization and this has been changed the kitchen styles. The goal of this study id to see the future kitchen designs according to this interaction and the technological changes about the usage of the kitchens today. The literature review methodology has been used for the research. Of course, the urbanization and the industrialization have been interwoven terms today. With these terms and with their effect the city life term has been occurred. The basic problem of the city life is the less time. With this problem, the value of time has been increased and the effective time usage methodologies have been started to looked for. With all these changes the kitchens where are related with the eating request of human became the places for family meetings in the dinner time. The results of this study showed that the importance of the kitchens have been increased every day and this would continue. After the technological and industrial developments, the most equipment has been devised for the kitchens. Doing the shopping list and shopping activities have become done via internet, the kitchen equipment has been good looking, detailed information transmittable and can be controlled from away. Again with the changes and the developments of the technology, the applications of kitchen designs have been flexible. So today more free and unique designs can be done. During the designing of a kitchen the space and the requests are the most important elements. Especially the wishes should be well learned by the designer and the designs should answer to these requests. This kind of designs would always have positive results. Also the economy should be considered. Science Code : Key Words : Design, Kitchen, Technology. Page Number : 127 Supervisor :