Bütünleşik kıyı alanları yönetimi bağlamında turizmin sürdürülebilirliği: Güney Antalya turizm gelişim projesi
Tourism sustainability in the context of integrated coastal zone management: South Antalya tourism development project
- Tez No: 493718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANYEL ÖZELÇİ ECERAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
20.Yüzyıl sonlarında dünya gündemine giren ve 1990'lı yıllarda imzalanan uluslararası anlaşmalarla küresel bir uygulama planı haline gelen sürdürülebilir kalkınma, ülkelerin ekonomik ve sosyal politikalarının çevreyle uyumunun sağlanmasını gerektirmektedir. Türkiye'nin kalkınma politikaları da planlı dönemden başlayarak günümüze değin sürdürülebilir kalkınma yönünde bir gelişim göstermiştir. Türkiye'de en hızlı gelişen ekonomik sektörlerden biri olan ve son otuz yılda önemli gelişmelerin kaydedildiği turizm sektöründe, otel, tatil köyü gibi ticari tesislerin yanı sıra yazlık konut ve apartman sitelerinin kıyılarda gerçekleşme talebine doğal bir tepki olarak, kıyının geleceği,“sürdürülebilirliği”endişe konusu olmaya başlamıştır.“Gerek kıyı turizminin gerekse kıyının sürdürülebilirliği ve doğrudan kamu yararına ve toplum yararlanmasına açık kullanılması nasıl güvence altına alınabilir?”sorusu bu tez çalışmasının çözüm aradığı ana sorudur. Korumacı yasal mevzuat ve fiziksel planlama ile sağlanamayan kıyı turizminin sürdürülebilirliği sorunsalına bir çözüm olarak önerilen seçenek“Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi”(BKAY) olarak ileri sürüldükten sonra, sorunu çözeceği düşünülen BKAY yaklaşımının araçlarına ulaşma yolları önerilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, konuya ilişkin kavramların doğuşu ve gelişimi, uluslararası düzlemdeki, öncü durumunda olan ülkelerdeki ve Türkiye'deki yaklaşımlar ve örnek uygulamalar incelenmiştir. Uygulamaların siyasal yönlendirmeleri, yasal ve kurumsal ortamları ve değişimler ile sonuçlarının ayrıntılı bir özet biçiminde incelendiği Türkiye uygulamalarının içinde, konuya en iyi ışık tutabilecek nitelikteki“Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi”örnek proje olarak seçilmiştir. Projenin uygulama süreci, uğradığı baskı ve değişiklikler, bugünkü durumu, gelişme/değişme sürecinin siyasal, yasal, kurumsal, doğal ve toplumsal ortamlarıyla ayrıntıda irdelenmiştir. Bu irdelemenin literatür taraması ve yorumuna ek olarak yarı yapılandırılmış, yüz yüze görüşmeler tekniğiyle iki aşamalı bir alan çalışması gerçekleştirilmiş, alan çalışması bulguları ile literatür taraması sonuçları bir arada değerlendirilerek soruna çözüm getirecek BKAY yaklaşımının bileşenlerinin tanımlanması ve uygulama koşullarına ilişkin önerilere ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
TOURISM SUSTAINABILITY IN THE CONTEXT OF INTEGRATED COASTAL ZONE MANAGEMENT – SOUTH ANTALYA TOURISM DEVELOPMENT Sustainable development requiring the harmonization of economic and social policies of countries with the environment, entered the world agenda at the end of the 20th century and became a global implementation plan with international agreements signed in the 1990s. The development policies of Turkey also beginning from the planned period started to develop in the direction of sustainable development. In the tourism sector, which is one of the fastest growing economic sectors in Turkey, significant developments have been recorded in the last thirty years. As a natural response to the demand for commercial facilities such as hotels, holiday villages as well as summer houses and apartment buildings on the coast, the future of the coast and its“sustainability”has become a matter of concern. The question of“how can coastal tourism be secured both for the sustainability of the entire coast and for its direct public benefit and for the benefit of the community”is the main question that this thesis study seeks to solve. The proposed solution to the problem of the sustainability of coastal tourism which can not be achieved by physical planning and conservative legislation is first put forward as“Integrated Coastal Zone Management”(ICZM), and the thesis proposes the ICZM approach to solve the problem. For this purpose, development of the concepts related to the topic along wıth approaches and examples in leading countries and in Turkey were examined. In the context of Turkish applications,“South Antalya Tourism Development Project”was selected. The aplication of the project, its present situation, political, legal, institutional and social environments of development/change process were studied in detail to be able to shed light on the subject. In addition to the literature review and interpretation, a semi-structured, face-to-face interview technique was used to conduct a two-stage field study. The field study findings and the literature search results were evaluated together and an integrated interpretation was obtained. As a result, recommendations regarding the definition and implementation of the components of the ICZM approach to solve the problem have been reached.