12-22 metre trawler tipolojisine uygun yat güverte ve iç mekanlarının sayısal olarak otomatik oluşturulmasına yönelik model önerisi
A model proposal for parametric trawler yacht exterior styling and interior design
  1. Tez No: 467904
  2. Yazar: SEVAL ÖZGEL FELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yat tasarımı için kullanılan yazılımlar, sadece üç boyutlu tekne formunun oluşturulabildiği güçlü yazılımlardır. Bu çalışma kapsamında tasarım aşamaları öncelikle belirlenen yat tipolojisine göre bir tasarım işlem sırası oluşturarak çok daha hızlı ve doğru bir sonuca ulaşma isteğinden yola çıkmaktadır. 12-22 metre trawler yatların üst yapı ve iç mekan yerleşimlerini oluştururken kullanılmak üzere geliştirilen bu yazılım eklentisi, ilgili tekne tipolojisinin özelliklerine sahip olan bölümlendirmeleri, denizde can güvenliğini sağlayan yönetmeliklere uygun şekilde yerleştirebilecek, tasarımcıların çalışmalarına hız kazandıracak plan ve kesitleri, sayısal ortamda girilecek parametrelere göre otomatik olarak oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The software used for yacht design is powerful software that only 3D yacht form can be created. Within the scope of this study, the design phases lead to the desire to achieve a faster result by creating a design process sequence according to the determined yacht typology. This software extension made to be used when designing 12-22 meter trawler yachts superstructure and interior space layouts, plans and sections that will speed up the workings of designers that can place the compartments having the characteristics of the related boat typology in accordance with the regulations providing safety at sea, according to the parameters to be entered in the digital environment automatically.