Muğla Köyceğiz ilçesinde yetiştirilen klemantin mandarina (Citrus reticulata Blanco) çeşidinin mineral beslenme durumu ve toprak özelliklerinin belirlenmesi
Soil properties and mineral nutrients of clementine mandarine(Citrus reticulata Blanco) grown in the Köyceğiz region of Mugla province
- Tez No: 467912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YILDIZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma ile Muğla ili Köyceğiz ilçesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Klemantin mandarina (Citrus reticulata Blanco) çeşidinin mineral beslenme durumu ve bahçelerin toprak özellikleri araştırılmıştır. Bunun için 10 farklı bahçeden bitki yaprağı ve toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde pH, CaCO3, EC, bünye, organik madde, azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), çinko (Zn), mangan (Mn) bakır. (Cu) ve bor (B); yaprak örneklerinde ise bazı makro (N, P, K, Ca ve Mg) ve mikro (Fe, Zn, Mn, Cu ve B) element analizleri yapılmıştır. Toprak analiz bulguları sonucunda kireç ve EC bakımından sorun belirlenmemiştir. Toprakta organik madde, N, K ve Mn bütün bahçelerde yetersiz, Fe ise bütün bahçelerde fazla düzeyde bulunmuştur. pH durumu bahçelerde farklılık gösterip; hafif alkali, kuvvetli alkali ve nötr olarak belirlenmiştir. Ayrıca bahçelerden toplanan yaprak örneklerinde ise N ve Ca bütün yapraklarda eksik, Mg ve Fe bütün yapraklarda fazla düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil properties of the samples from gardens and the nutrients (macro- and microelements) in the clementine mandarin (Citrus reticulata Blanco), widely grown in the Köyceğiz region of Muğla Province Turkey, were studied. Mandarin tree leaves and soil samples were collected from 10 different gardens. The soil samples were analyzed for its pH, CaCO3, EC, sand, organic matter, nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg), iron (Fe), zinc (Zn), manganese (Mn), copper (Cu) and boron (B) while leaves were analyzed for its macro- and microelements. The results obtained from soil analysis showed suitable amount of calcium carbonate and EC. Analysis of the soil showed that organic matter, N, K and Mn were insufficient in all gardens, while Fe was higher in amount. Slight alkaline, strong alkaline and neutral pHs were determined in the gardens. In addition, the leaf samples collected from the gardens reflected deficient amount of N and Ca while higher amount of Mg and Fe.