Bozburun (Marmaris-Muğla) Yarımadası'nın fitososyolojik yönden araştırılması
Investigation of Bozburun (Marmaris-Muğla) Peninsula from phytosociological aspect
- Tez No: 467911
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bozburun Yarımadası Muğla ili Köyceğiz ilçesi sınırları içerisindedir. Çalışma alanı vejetasyonu Br.-Bl. yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılmış olan bu araştırma ile alanın vejetasyon yapısı, formasyon tipleri, hakim bitki örtüsü ve baskın türleri ortaya konulmuştur. Araştırmalar sonucunda 3 farklı vejetasyon tipine ait bilim dünyası için yeni 3 birlik ve 2 altbirlik tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırma alanının vejetasyonunun tipik Akdeniz bölgesinin özelliklerini yansıttığı gözlenmiştir. Birlikler, altbirlikler ve bunların bağlı oldukları sintaksonomik birimler aşağıdaki gibidir: Quercetalia ilicis Br.-Bl. ex A. & O. Bolòs 1950 Quercetalia ilicis Br.-Bl. ex Molinier 1934 em. Rivas-Martínez 1975 Quercion ilicis Br.-Bl. ex Molinier 1934 em. Rivas-Martínez 1975 1. Aristolochio guichardii-Pinetum brutiae Akbaş & Varol ass.nova Quercetalia ilicis Br.-Bl. ex A. & O. Bolòs 1950 Pistacio lentisci-Rhamnetalia alaterni Rivas Mart. 1975 Oleo sylvestris-Ceratonion siliquae Braun-Blanq. ex Guin. & Drouineau 1944 Pistacio lentisci-Oleetum europeae var. sylvestris Aytepe & Varol 2. Allio subhirsuti-Quercetosum aucheri Akbaş & Varol subass.nova Cisto- Micromerietea Oberdorfer 1954 Cistion orientali Oberdorfer 1954 3. Anthemido chiae-Phlomidetum lyciae Akbaş & Varol ass.nova Cisto-Micromerietea Oberdorfer 1954 Cisto-Micromerietalia Oberdorfer 1954 Cistion orientali Oberdorfer 1954 4. Iberido caricae-Genistetum acanthocladae Akbaş & Varol ass.nova Sarcopoterio spinosi-Asphodeletum aestivi Aytepe & Varol 5. Plantagini creticae-Calicotometosum villosae Akbaş & Varol subass.nova
Özet (Çeviri)
The Bozburun Peninsula is located the boundaries of the Köyceğiz district in Muğla. Study area's vegetation have been investigated using Br.-Bl. method. The vegetation structure, formation types, dominant vegetation and predominant species of the area were revealed with this research. As a result of research is determined the 3 association and 2 subassociation belong to different three vegetation types. As a result, it has been observed that the vegetation of study area reflects the characteristics of the typical Mediterranean region. Associations, subassociations and their syntaxonomic units are as follows: Quercetalia ilicis Br.-Bl. ex A. & O. Bolòs 1950 Quercetalia ilicis Br.-Bl. ex Molinier 1934 em. Rivas-Martínez 1975 Quercion ilicis Br.-Bl. ex Molinier 1934 em. Rivas-Martínez 1975 1. Aristolochio guichardii-Pinetum brutiae Akbaş & Varol ass.nova Quercetalia ilicis Br.-Bl. ex A. & O. Bolòs 1950 Pistacio lentisci-Rhamnetalia alaterni Rivas Mart. 1975 Oleo sylvestris-Ceratonion siliquae Braun-Blanq. ex Guin. & Drouineau 1944 Pistacio lentisci-Oleetum europeae var. sylvestris Aytepe & Varol 2. Allio subhirsuti-Quercetosum aucheri Akbaş & Varol subass.nova Cisto- Micromerietea Oberdorfer 1954 Cistion orientali Oberdorfer 1954 3. Anthemido chiae-Phlomidetum lyciae Akbaş & Varol ass.nova Cisto-Micromerietea Oberdorfer 1954 Cisto-Micromerietalia Oberdorfer 1954 Cistion orientali Oberdorfer 1954 4. Iberido caricae-Genistetum acanthocladae Akbaş & Varol ass.nova Sarcopoterio spinosi-Asphodeletum aestivi Aytepe & Varol 5. Plantagini creticae-Calicotometosum villosae Akbaş & Varol subass.nova