Konya, Mevlana-Mevlana Kültür Merkezi Aksı (Kültür Vadisi) bölgesel aydınlatmasının irdelenmesi
Evaluation on regional lighting of Konya, Mevlana-Mevlana Cultural Center Axis (Culture Valley)
  1. Tez No: 467918
  2. Yazar: ÖZGE ÖZATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL TERECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
20. yüzyılda teknolojinin gelişimi ve kentleşmeyle beraber aydınlatma konsepti de gelişmeye başlamıştır. Aydınlatma yapılacak mekanlar, çağdaş aydınlatma armatürleri ve ışık kaynakları ile kentin kimliğini yansıtmaktadır. Aydınlatma bir kente kimlik kazandırmakla kalmaz ayrıca sıcak bir kentsel mekan atmosferi yaratmaya ve sosyal etkileşimi artırmaya da yarar. Bu durum turizmin gelişimine ve insanların kentleri benimsemesine yardımcı olur. Önemli tarihi mekanların ve kültürel alanların gece çekici kılınması ve gece de bu alanlarda sosyal etkileşimi artırmak amacıyla, aydınlatmanın en doğru şekilde planlanması gerekmektedir. Aydınlatma sadece görsel açıdan önemli olmayıp aynı zamanda güvenlik açısından da önem teşkil etmektedir. Aydınlatma tasarımı sadece standartların sağlanmasıyla yapılmaz ayrıca estetik, sosyal, çevresel ve ekonomik kriterlerin de değerlendirilmesi gerekir. Bu yüzden tarihi mekanlar, anıtlar, kalıntılar, sosyal ve kamusal mekanlar gibi kentsel değerlerin aydınlatılmasına özel önem verilmelidir. Konya ilinin kültür vadisi aksı olarak belirlenen güzergahının aydınlatma tasarımı bu çalışma kapsamında incelenerek doğru bir aydınlatma tasarımının kente ayrı bir değer katacağı düşünülmektedir. Bölgeye bakıldığında yapıların aydınlatmalarının kendi içlerinde lokal olarak yapıldığı, bölgeye bütüncül olarak yaklaşılmadığı bu sebepten her binanın farklı renkte olup ışık karmaşasına yol açtığı görülmektedir. Bu aksın düzenlenmesinde sadece binaların değil, binalarla birlikte ulaşım hatlarının (yol ve tramvay hattının) da düşünülerek bölgedeki tarihi, kültürel ve sanatsal eserlerin önüne geçmeyecek şekilde kent ölçeğinde bütüncül bir yaklaşım planlanmıştır. Kültür Vadisi için amaçlanmak istenen sade ve bütüncül bir yaklaşımla bölgesel aydınlatma planı oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Lighting concept started to improve together with the development of technology and urbanization in the 20th century. The places to be lightened reflect the identity of the city with its contemporary lighting fixtures and light sources. Lighting does not only create an identity for a city, but also develops a warm urban space atmosphere and increases social interaction. This will help to improve tourism and help people to adopt cities. To make the important historical spaces and cultural spaces attractive and to increase social interaction in these spaces, it is required to plan the proper lighting design for these sites. Lighting is not important only visually, but it is also important for security. Lighting design is not made only by providing the standards, but also aesthetic, social, environmental and economic criteria must also be evaluated. Therefore, it is required to attach an importance to light some urban values such as historical spaces, monuments, ruins, social and public spaces. Lighting design of the route determined as the culture valley axis of Konya City will be examined within the scope of this study and it is considered that a proper lighting shall add the city different values. When looking at this district, it is seen that lightings of constructions were made locally in themselves, that district was not approached as integrated, and therefore each building has a different colour and caused a light complexity. In the design of this axis, an integrated approach is intended in urban scale by considering not only buildings, but also transportation lines (road and tramway) in the district that will not prevent historical, cultural and art objects. It is desired to aim at constituting a regional lightening plan with a plain and integrated approach.