Gökova Körfezı̇'nde amatör balıkçılıkta kullanılan olta takımlarının av verı̇mlerı̇nı̇n karşılaştırılması
Comparison of fishing efficiency of used fishing gears in recreational fisheries in Gökova bay
  1. Tez No: 467917
  2. Yazar: MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Gökova Körfezi'nde amatör balıkçılıkta kullanılan 2, 4, 6, 8 No düz ve çapraz iğnelerin av verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Av operasyonları Eylül 2015 – Temmuz 2016 tarihleri arasında toplam 10 kez gerçekleştirilmiştir. Çalışma boyunca 9 familyaya ait 22 balık türü yakalanmıştır. Yakalanan yerli türlerin oranı %31,22 iken lesepsiyen türlerin oranı %68,78 olarak belirlenmiştir. Üç farklı habitatta gerçekleştirilen denemeler için 4 farklı (Günlük av verimi, saatlik av verimi, farklı iğnelerin av verimi, habitatların av verimi) CPUE hesaplaması yapılmıştır. Günlük av verimi kullanılan tüm oltalar için 1,465 kg/gün olarak, saatlik av verimi iğne başına 0,061 kg/saat olarak hesaplanmıştır. Her bir iğne için av verimleri 2 No düz iğne için 0,039 kg/iğne sayısı, 4 No düz iğne için 0,047 kg/iğne sayısı, 6 No düz iğne için 0,051 kg/iğne sayısı, 8 No düz iğne için 0,034 kg/iğne sayısı, 2 No çapraz iğne için 0,034 kg/iğne sayısı, 4 No çapraz iğne için 0,050 kg/iğne sayısı, 6 No çapraz iğne için 0,046 kg/iğne sayısı, 8 No çapraz iğne için 0,042 kg/iğne sayısı olarak hesaplanmıştır. Habitatlara göre av verimleri sırasıyla kumlu-çamurlu alan 0,755 Kg/gün, taşlık alan 0,375 Kg/gün ve otluk alan 0,315 Kg/gün olarak hesaplanmıştır. Yapılan CPUE hesaplamaları sonucunda en verimli iğnenin 6 No düz iğne olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fishing efficiency of used 2, 4, 6, 8 No straight and kirbed fish hooks in amateur fishing were compared in Gökova Bay. Fishing operations were carried out 10 times between September 2015 – July 2016. Throughout the operations 22 fish species from 9 families have been caught. While the proportion of indigenous species caught was 31.22%, the proportion of lessepsian species caught was determined as 68.78%. For the experiments performed in three different habitats, 4 different (Daily fishing efficiency, hourly fishing efficiency, different hooks' fishing efficiency, habitat's fishing efficiency) CPUE calculations were done. Daily fishing efficiency was calculated as 1,465 kg / day for all the conditions used and hourly fishing efficiency was calculated as 0.061 kg / h per hook. CPUE for each hooks, for 2 No straight hook 0,034 kg / number of hooks, for 4 No straight hook 0,047 kg / number of hooks, for 6 No straight hook 0,051 kg / number of hooks, for 8 No straight hook 0,034 kg / number of hooks, for 2 No kirbed hook 0,034 kg / number of hooks, for 4 No kirbed hook 0.050 kg / number of hooks, for 6 No kirbed hook 0.046 kg / number of hooks, for 8 No kirbed hook 0.042 kg / number of hooks were calculated. According to the habitats, the CPUE values were calculated as 0,755 Kg / day for sandy-mud area, 0,375 Kg / day for rocky area and 0,315 Kg / day for grassy area respectively. As a result of the CPUE calculations done, it is determined that the most efficient fish hook is 6 No straight hook.