Substitüe benzotiyazol grubu içeren yeni ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi, fotofiziksel ve fotokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, investigation of photophysical and photochemical properties of novel phthalocyanine compounds that have substituted benzothiazole groups
- Tez No: 467946
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KANTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
(3a) Nolu benzotiyazol sübstitüe ftalonitril bileşiği, 2-Metil-5-benzotiyazolol ile 4-nitroftalonitril'in kuru DMF içinde susuz potasyum karbonat varlığındaki reaksiyonundan sentezlendi. (3b) Nolu benzotiyazol sübstitüe ftalonitril bileşiği, 2-Metil-5-benzotiyazolol ile 3-nitroftalonitril'in kuru DMF içinde susuz potasyum karbonat varlığındaki reaksiyonundan sentezlendi. Bu ftalonitriller (3a ve 3b) üzerinden (4a) ve (4b) nolu metalsiz ftalosiyaninler n-pentanol içerisinde 1.8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en (DBU) varlığında 160 ºC'de azot atmosferinde sentezlenmiştir. (3a) Nolu ftalonitril bileşiği üzerinden (5a-6a) nolu metalloftalosiyaninlerin sentezi n-pentanol içerisinde ilgili metal tuzu ve 1.8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en (DBU) varlığında 160 ºC'de azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. (3b) Nolu ftalonitril bileşiği üzerinden (5b-6b) nolu metalloftalosiyaninlerin sentezi n-pentanol içerisinde ilgili metal tuzu ve 1.8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en (DBU) varlığında 160 ºC'de azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen yeni metalsiz, çinko(II) ve kurşun (II) ftalosiyaninlerin agregasyon özellikleri, fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri incelenerek fotodinamik terapi için uygun fotoduyarlaştıcılar olup olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzothiazole substituted phthalonitrile compound (3a) was synthesized by the reaction of 2-methyl-5-benzothiazolol and 4-nitrophthalonitrile in dry DMF in the presence of potassium carbonate as a base. Benzothiazole substituted phthalonitrile compound (3b) was synthesized by the reaction of 2-methyl-5-benzothiazolol and 3-nitrophthalonitrile in dry DMF in the presence of potassium carbonate as a base. The metal-free pthalocyanines (4a and 5a) were synthesized in n-pentanol in the presence of 1.8-diazabicyclo[5.4.0]undec-7-ene (DBU) at 160 ºC under inert N2 atmosphere from the initial pthalonitrile compounds (3a and 3b). The metallopthalocyanines (5a and 6a) were synthesized in n-pentanol at 160 ºC in the presence of related metal salt and 1.8-diazabicyclo[5.4.0]undec-7-ene (DBU) under N2 atmosphere from the initial pthalonitrile compound (3a). The metallopthalocyanines (5b and 6b) were synthesized in n-pentanol at 160 ºC in the presence of related metal salt and 1.8-diazabicyclo[5.4.0]undec-7-ene (DBU) under N2 atmosphere from the initial pthalonitrile compound (3b). The aggregation, photophysical and photochemical properties of synthesized novel metal-free, zinc(II) and lead(II) phthalocyanines were also investigated. The photosensitizer properties of them were determined for using in the photodynamic therapy applications.