Katı oksit yakıt pili interkonnektörlerinin toz metalurjisi yöntemiyle üretimi ve performanslarının incelenmesi
Manufacturing of solid-oxide fuel cell (SOFC)interconnects through powder metallurgy approach and their performance evaluation
  1. Tez No: 467947
  2. Yazar: ALPARSLAN TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER NECATİ CORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alternatif enerji teknolojileri arasında yer alan yakıt pilleri, yüksek verimlilik, düşük (veya sıfır) emisyon salınımı ve sessiz çalışma gibi avantajlara sahiptir. Yakıt pili türlerinden biri olan katı oksit yakıt pili (KOYP) ise, diğer yakıt pili türleri ile karşılaştırıldığında; yüksek sıcaklıklarda (600-1000°C) çalışmaya uygun olması ve bu sıcaklıklarda meydana gelen ısının da kojenerasyon sistemlerinde kullanılarak verimin %90 mertebelerine çıkması gibi üstünlükleri vardır. KOYP'lar temel olarak, yakıt pili olarak tabir edilen membran elektrot grubu (MEG), çalışma koşullarında oluşan akımın toplanmasını sağlayan interkonnektörler ve bu iki bileşen arasında yer alarak hava ve yakıtın birbirine karışmasını ve hücre dışına sızıntılarını engelleyen sızdırmazlık elemanlarından oluşmaktadır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, KOYP bileşenlerinden biri olan interkonnektör plakalar, yaygın olarak kullanılan imalat yöntemlerinden farklı olarak toz metalurjisi (T/M) yöntemiyle üretilmiştir. İncelenen farklı metalik tozlar arasında Crofer®22'nin interkonnektör plaka üretimi için daha uygun olduğu görülmüştür. T/M yöntemiyle üretilen Crofer®22 ile piyasada ticarî olarak mevcut olan Crofer®22 interkonnektörleri, aynı şartlar altında basma dayanımı, ısıl şok, elektriksel iletkenlik, oksidasyon, bağ dayanımı, sızdırmazlık ve yakıt pili performans testlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar, T/M yönteminin interkonnektör üretimi için alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Fuel cells, among the alternative energy technologies, have several advantages including high efficiency, conversion of fuel energy into electricity without combustion. Solid oxide fuel cells (SOFCs), when compared with other fuel cell types, have superior features such as operating at high temperatures (600-1000°C) and their efficiencies can be as high as 90% with co-generation. SOFCs consist of the membrane electrode assembly (MEA), the interconnector which collects the current and the sealant which prevents the leakages and short circuit. The interconnector, within the scope of this master thesis, has been fabricated by the powder metallurgy (P/M) method. Crofer®22 powder was found to be more appropriate as interconnector material among the other studied materials. Compressive strength, thermal shock, electrical conductivity, oxidation, bonding strength, fuel leakage and fuel cell performance of interconnect samples were measured and compared with the sample manufactured from commercially available Crofer®22 (in bulk form). Results showed that powder metallurgy can be an alternative production method for interconnects.