Kampüs açık mekan çevresel özelliklerinin yere bağlılık duygusu üzerindeki etkileri: K.T.Ü. Kanuni Kampüsü örneği
The effects of campus open space environmental attributes on place attachment: The case study of K.T.Ü. Kanuni campus
  1. Tez No: 467970
  2. Yazar: DORUK GÖRKEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çevrenin insan davranışları üzerindeki etkisini inceleyen çevresel psikoloji literatüründe çevre önemli rol oynamaktadır. İnsan davranışları, onların ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayan fiziksel ve sosyal çevrede oluşmaktadır. Bu nedenle çevre psikolojisinin fiziksel çevreyle olduğu kadar sosyal çevre ile de ilişkili olduğunu belirtmek gerekmektedir. Özellikle sürekli değişen dünyada, mobilitenin artmasıyla beraber ihtiyaçların da farklılaşması, insanın mekanla kurduğu bağın sorgulanmasını daha da önemli hale getirmiştir. Aynı şekilde açık mekanların sunduğu fiziksel ve sosyal özellikler sonucunda bazı mekanlar kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılan, canlı konumlara dönüşürken, bazı mekanlar ise kullanıcı ile bütünleşemeyen ve kullanılmayan boş alanlara dönüşmektedir. Bu sorun üzerine, açık mekanların sunduğu fiziksel ve sosyal özelliklerin neler olması gerektiği, bu özelliklerin başarısının kullanıcı memnuniyeti ve yere bağlılık duygusu üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla araştırma modeli ortaya koyulmuştur. Araştırmanın amacı, yalnızca çevrenin sunduğu fiziksel ve sosyal özelliklerin kullanıcı memnuniyeti ve yere bağlılık duygusu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu nedenle araştırma alanı olarak, kullanıcıların geçmiş deneyimlerinin, hatıralarının olmadığı, kullanıcı grubunun benzer olduğu fakat çevresel özelliklerin farklı olduğu K.T.Ü. Kanuni Kampüsü açık mekanları seçilmiştir. Araştırma yöntemi mekânsal analiz ve anketlerden oluşmaktadır. Çalışmanın sonucunda oluşturulan araştırma modeli ile kullanıcı ihtiyaçlarının daha yüksek düzeyde karşılandığı başarılı kampüs açık mekanlarında, kullanıcı memnuniyeti ve yere bağlılık duygusunun arttığı ortaya koyulmuştur. Özellikle çevrenin sunduğu sosyal özelliklerin, fiziksel özelliklere kıyasla kullanıcı memnuniyeti ve yere bağlılık duygusunu daha yüksek düzeyde etkilediği ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda kullanıcıların bulundukları kampüs açık mekanlarına karşı öncelikle yere bağımlılık (işlevsel bağlılık) geliştirdikleri, sonrasında zamana da bağlı olarak yer kimliği (duygusal bağlılık) geliştirdikleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The environment plays an important role in the environmental psychology literature, which examines the influence of the environment on human behavior. Human behavior occurs in the physical and social environment that meets their needs and needs. For this reason, it is necessary to note that environmental psychology is related to the social environment as well as to the physical environment. Especially in the ever-changing world, the diversification of needs along with the increase of mobility has made it even more important to question the connection that man has established with space. Likewise, as a result of the physical and social features provided by open spaces, some spaces are transformed into living spaces, which are heavily used by users, and empty spaces that are not used. On this issue, a research model has been put in order to investigate what physical and social characteristics of open spaces should be, and the effects of the success of these properties on user satisfaction and feelings of attachment. The purpose of the study is to investigate the effects of the physical and social characteristics of the environment only on user satisfaction and place attachment. For this reason, it is important to note that the past experience of users is similar to that of the user group, but their environmental characteristics are different. Open spaces of Kanuni Campus were chosen. The research method consists of spatial analysis and questionnaires. With the research model created as a result of the study, it has been revealed that user satisfaction and sense of devotion are increased in successful campus open spaces where user needs are met at a higher level. Especially, it has been shown that the social characteristics (uses and activities, sociability), the physical characteristics (comfort and identity, access and linkages), the user satisfaction and the sense of loyalty are influenced at a higher level. At the same time, it has been shown that users develop dependency (functional attachment) firstly against campus open spaces they are in, and then they develop ground identity (emotional attachment) depending on time.