Kovanlık (Bulancak-Giresun) yöresi gabroyik kayaçların petrografisi, petrokimyası, petrolojisi ve izotop sistematiği
Petrography, geochemistry, petrology and isotope sistematics of gabbroic rocks in the Kovanlık (Bulancak-Giresun) area
- Tez No: 467971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doğu Pontidler'de, farklı yaşlara, boyutlara ve bileşimlere sahip Geç Kretase yaşlı felsik plütonlar yaygın olarak bulunurken, mafik olanları oldukça sınırlıdır. Geç Kretase yaşlı volkanik ve volkanoklastik kayaçları keserek yerleşen Kovanlık Plütonu, mafik olanlardan bir tanesidir. Petrografik olarak, Kovanlık Plütonu genel olarak piroksen gabro, daha az oranda ise hornblend gabro bileşimindedirler ve faneritik, ofitik, nadiren porfiritik doku gösterirler. Piroksen gabrolar plajiyoklas (An54-92), klinopiroksen (Wo31-49En41-60Fs1-5), ortopiroksen (Wo1-4En66-74Fs24-31) ve Fe-Ti oksit içerirken, hornblend gabrolar ise plajiyoklas (An57-87), hornblend, biyotit ve Fe-Ti oksit içerirler. Jeokimyasal olarak; incelenen gabroyik kayaçlar toleyitik-kalkalkalen geçiş karakterlidir. Ana ve iz element değişimleri, piroksen gabroların gelişiminde kpir ± opir ± plj ± Fe-Ti oksit, hornblend gabroların gelişiminde ise hbl ± plj ± Fe-Ti oksit fraksiyonlaşmasının etkili olduğunu göstermektedir. İz ve NTE dağılımları, bu kayaçların benzer kökenden türediklerini ifade etmektedir. Bu kayaçların ilksel mantoya normalize edilmiş çoklu iz element değişim diyagramlarında büyük iyon yarıçaplı litofil element hafif zenginleşme, Th, Zr, Nb, La ve Ce içeriklerinde ise tüketilme söz konusudur. Bu durum, gabroyik kayaçların zenginleşmiş bir manto kaynağından türeyen ana bir magmadan itibaren geliştikleri ile açıklanabilir. Piroksen gabro örneklerinin 87Sr/86Sr oranları 0.70471 ile 0.70652 arasında, 143Nd/144Nd oranı 0.512870 ile 0.512884 arasında ve εNd değerleri ise +4.53 ile +4.80 arasında değişirken, hornblend gabro örneğinin 87Sr/86Sr oranı 0.70493, 143Nd/144Nd oranı 0.512871 ve εNd değeri ise +4.55'dir. Tüm bu veriler, Kovanık Plütonu'nun ana magması(ları)nın, genleşmeli yay ortamında; yitim akışkanlarıyla zenginleşmiş litosferik mantodan türediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Late Cretaceous aged felsic intrusions are common in varying ages, sizes and compositions but mafic ones are very limited in the Eastern Pontides. One of the mafic ones, namely the Kovanlık Pluton, cut Late Cretaceous-aged volcanic and volcaniclastic rocks. Petrographically, the Kovanlık Pluton is predominantly pyroxene gabbro and lesser hornblende gabbro in composition with phaneritic, ophitic and rarely porphyritic textures. The pyroxene gabbros comprise of plagioclase (An54-92), clinopyroxene (Wo31-49En41-60Fs1-5), ortho-pyroxene (Wo1-4En66-74Fs24-31) and Fe-Ti oxides, whereas the hornblende gabbros contain plagioclase (An57-87), hornblende, and lesser biotite and Fe-Ti oxides. Based on whole-rock geochemistry, the studied gabbroic rocks show tholeiitic-calc-alkaline transition characteristics. Differences in the major and trace element variations can be explained by the fractionation of cpx ± opx ± plg ± Fe-Ti oxide in pyroxene gabbros and that of hbl ± plg ± Fe-Ti oxide in hornblende gabbros. Trace and REE distrubitions of these rocks indicate derivation of similar origin. Primitive mantle-normalized multi-element variations exhibit slight enrichment in large ion lithophile elements, as well as depletion of Th, Zr, Nb, La, and Ce, thus revealing that gabbroic samples evolved from a parental magma derived from an enriched mantle source. The pyroxene gabbros have 87Sr/86Sr ratios 0.70471-0.70652, 143Nd/144Nd ratios 0.512870-0.512884 and εNd values (+4.53)-(+4.80), whereas the hornblende gabbros have 87Sr/86Sr ratio 0.70493, 143Nd/144Nd ratio 0.512871 and εNd value (+4.55). All these data suggest that the parental magma(s) of the Kovanlık Pluton have derived from lithospheric mantle enriched by subduction fluids in the extensional arc setting.