Dikdörtgensel bölgede lineer kompleks diferansiyel denklemlerin çözümleri için laguerre kollokasyon yöntemi
Laguerre collocation method for the solution of linear complex differential equations in rectangular domains
- Tez No: 467987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAYİP YÜZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, dikdörtgensel bölgede yüksek mertebeden lineer kompleks diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri için bir kollokasyon yöntemi sunulur. Yöntem Laguerre polinomlarını temel alır. Laguerre polinomları, matris bağıntıları ve dikdöretgensel bölgedeki kollokasyon noktaları kullanılarak kompleks diferansiyel denklem problemi lineer cebirsel denklemlerin bir sistemine dönüştürülür. Bu sistem çözülerek yaklaşık çözümün katsayıları elde edilir. Ayrıca, rezidüel hata tahmini tekniği sunulur ve yaklaşık çözümler tahmini hata fonksiyonu ile iyileştirilir. Yöntemi, hata tahmini ve rezidüel iyileştirmeyi açıklamak için nümerik örnekler verilir. Elde edilen sonuçlar başka yöntemlerin sonuçları ile karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
In this study, a collocation method is presented for the approximate solution of high-order linear complex differential equations in rectangular domain. The method is based on Laguerre polynomials. By using Laguerre polynomials, matrix relations and collocation points in rectangular domain, complex differential equation problem is transformed to a system of linear algebraic equations. By solving this system, coefficients of the approximate solution are obtained. Also, rezidual error estimation technique is presented and the approximate solutions are improved by estimation error function. To explain the method, error estimation and rezidual improvement, numerical examples are given. The obtained results are compared with results of other methods.