Karmaşık aralıklar aritmetiği üzerine
On complex intervals arithmetic
  1. Tez No: 467986
  2. Yazar: EDREES M.NORI MAHMOOD ALWAHAB BAKR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Karmaşık aralık aritmetiği değişkenlerin değer aldığı bölgelere göre üç farklı türde ele alınmaktadır: dikdörtgensel, dairesel ve kutupsal. Aralık aritmetiği işleminin sonucu, işlemin tüm olası değerlerini uç olarak içermelidir. Daire ve kutupsal aritmetiğinde çarpma ve bölme optimum olarak yine bir daire veya kutupsal olarak hesaplanabilmekteyken toplama ve çıkarma için bu durum söz konusu değildir. Diğer taraftan dikdörtgen aritmetiğinde toplama, çıkarma ve çarpma optimum olarak bir diktörtgen olarak hesaplanabilmekte, ancak bölme optimum değildir. Bu çalışma kapsamında karmaşık düzlemde dikdörtgen ve kutupsal değerli değişkenlerin üzerindeki temel aritmetik işlemlerin tümünü optimal olarak gerçekleştirmek için hızlı ve kesin çözüm yöntemleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complex interval arithmetic is handled in three different types according to the regions where the variables take their values: rectangular, circular, and polar. The result of the interval operation should optimally contain all the possible values of the operation. For circular and polar arithmetic multiplication and division are optimal, but addition and subtraction are not. In rectangular arithmetic addition, subtraction and multiplication are optimal, whereas division is not. In this study, fast and accurate solution methods have been developed in order to perform the basic arithmetic operations of rectangles and polar optimally.